Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: dramatyczna sytuacja pacjentów chorych na raka

Anna Górska
Chorzy narzekają na długie kolejki, zbyt krótkie konsultacje i brak psychologów
Chorzy narzekają na długie kolejki, zbyt krótkie konsultacje i brak psychologów jakub popiel
Długie kolejki do lekarza i kilka godzin czekania na konsultacje funduje krakowskie Centrum Onkologii swoim pacjentom. Ponadto w placówce pracuje tylko jeden psychoonkolog. Tymczasem liczba chorych ciągle rośnie i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, po dramatycznej informacji o raku.

Reporterzy "Gazety Krakowskiej" udali się do Centrum, by sprawdzić, jak wygląda przyjmowanie pacjentów. Na korytarzach faktycznie przewija się mnóstwo osób. Pacjenci z samego rana ustawiają się w kolejkach - najpierw do rejestracji. Przed godz.11 tworzą się nowe - pod drzwiami gabinetów.

Chorzy po kilka godzin czekają na wizytę. Niektórzy wchodzą do lekarza dopiero po południu. Wszystkie krzesła w poczekalniach są zajęte, wiele osób stoi. Na korytarzach duszno i ciasno.
Pani Krystyna jest w Centrum po raz pierwszy. Spodziewała się krótszej kolejki. - Jestem tutaj od 8.30, czyli czekam na konsultację dwie godziny - rozkłada ręce pacjentka.

Kolejki odbijają się na konsultacjach lekarskich. Zdaniem lekarzy i pacjentów, są zbyt krótkie. Wizyta trwa kilka minut i lekarz już musi zająć się kolejnym chorym. Pan Andrzej przyznaje, że specjaliści Centrum rozmawiają z wyczuciem, kulturalnie. - Czuję jednak niedosyt, gdy wychodzę z gabinetu - zdradza Andrzej.
- Czy w ciągu kilku minut mogę zadać wszystkie nurtujące mnie pytania? Nie! Rozumiem, że spieszą się, by objąć pomocą wszystkich. Potrzebuję jednak więcej czasu na konsultacje.

Wojciech Wysocki, rzecznik Centrum Onkologii, przyznaje, że dla lekarzy to również uciążliwa sytuacja. Podkreśla jednak, że w placówce nie ma limitowania przyjęć. Oznacza to, że każdy, kto zgłosi się do przychodni, tego samego dnia zostanie przyjęty przez lekarza.

- Chory, który ma nowotwór złośliwy, powinien być zbadany przez naszych lekarzy jak najszybciej - mówi dr Wysocki, rzecznik Centrum. - Ograniczanie liczby przyjęć jest w tym przypadku niedopuszczalne. To dlatego tak wielu chorych każdego dnia oczekuje w Przychodni Centrum Onkologii.

Jednak wszyscy są konsultowani przez specjalistów jeszcze tego samego dnia - chociaż czasem rzeczywiście po kilku godzinach oczekiwania. Proszę pamiętać, że w wielu innych przychodniach specjalistycznych na wizytę czeka się kilka miesięcy - dodaje rzecznik.

Jest szansa, że kolejki przy Garncarskiej będą krótsze, a konsultacje dłuższe. I to już w najbliższym czasie. Dyrekcja planuje rozbudowę chirurgii, która jest kluczowa w diagnostyce nowotworów. W tych poradniach jest najwięcej pacjentów, a miejsca brakuje. Zwiększenie liczby pomieszczeń pozwoliłoby rozładować kolejki. Opracowano już projekty architektoniczne rozbudowy i oszacowano koszt inwestycji. Być może przedsięwzięcie rozpocznie się już wiosną.
- Część środków na inwestycje mamy, a całość szacujemy na około 20 milionów złotych - mówi dr Wysocki.
Kolejki do lekarza to niejedyny problem pacjentów. Są zgodni, że potrzebny im jest psycholog w przychodni. - Popłakałam się, gdy rejestrowałam do lekarza - mówi pani Mariola. - Robiłam badania w tajemnicy przed synem. To są ciężkie i przykre doznania, bo człowiek boi się. Chętnie o tym porozmawiałabym z fachowcem - dodaje.

Zdaniem Joanny Grzałki, sekretarza w stowarzyszeniu "Amazonek", rozmowy w gabinecie psychologa mogą chorym pomóc.

- Dla większości diagnoza to szok. Ciężko samemu poradzić sobie ze swoim strachem. Dlatego tak ważna jest profesjonalna pomoc - mówi Grzałka.

Centrum zatrudnia jednego psychoonkologa. Zajmuje się on głównie osobami leżącymi na oddziałach. Pacjenci z ambulatorium też mogą liczyć na jego pomoc, ale tylko, gdy ma wolny czas. - W Centrum jest psycholog? - nie kryje zdziwienia jednak z pacjentek. - Nic o tym nie wiedziałam, idę właśnie do psychologów u "Amazonek".

Dr Wysocki obiecuje uzupełnić informację dla pacjentów. - Umieścimy kartki, jak uzyskać pomoc psychologa. Ponadto pomocą i radą służy dostępny dla wszystkich pacjentów przychodni Rzecznik Praw Pacjenta - wyjaśnia doktor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska