Rodzinie nie opłaca się zwiedzać muzeum

  Rodzinie nie opłaca się zwiedzać muzeum

  A. Hołota, K. Sakowski

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W dużej części krakowskich, powoływanych przez miasto muzeów, a także w zoo, ojcowie i matki muszą się wykosztować, by sprawić radość pociechom. Mają do wyboru zapłacić wygórowaną kwotę lub odejść z kwitkiem. Nikt bowiem nie pomyślał o tym, by rodzinom zaoferować zniżki na wstęp. Co na to przedstawiciele gminy, która powołuje muzea i zoo? Nic, bo o problemie dowiedzieli się od nas.
  Pani Dominika, mama trójki dzieci, złapała się za głowę, stojąc przed kasą biletową zoo.
  - Za bilety zapłaciłam prawie 50 złotych. W innych miastach są bilety rodzinne, które kosztują połowę ceny. Dlaczego nie wprowadzić ich w Krakowie? - pyta. Tak zrobiono m.in. w ogrodach zoologicznych
  w Poznaniu, Edynburgu i Pradze. Dyrekcja krakowskiego zoo jednak nie pali się do tego pomysłu.
  - Nigdy ich u nas nie było i nie myślimy o ich wprowadzeniu. Ale nasze ceny są rozsądne - mówi zastępca dyrektora ds. hodowlanych Teresa Grega.

  Zniżek dla rodzin nie przewidziano też w muzeum lotnictwa, muzeum archeologicznym czy na Wawelu. Za odwiedziny wystaw na zamku królewskim, czteroosobowa rodzina musi wysupłać ponad 200 zł!
  - Mamy jednak bezpłatne propozycje zwiedzania - mówi Renata Kwiatek z działu promocji zamku.
  - W zimie zapraszamy rodziców z dziećmi na Spotkania z Historią i Sztuką, a w lecie w poniedziałki są darmowe bilety na najciekawsze wystawy - dodaje. Przyznaje jednak, że na bilety rodzinne turyści
  i krakowianie nie mają co liczyć.

  Dlaczego gmina nie stara się załatwić sprawy? Krakowscy radni, którzy co roku z budżetu miasta przeznaczają 3 mln zł na zoo, rozkładają ręce. Tłumaczą, że wyszczególnione muzea (oprócz Wawelu) oraz zoo, mimo że są powołane przez gminę, same decydują o cenach. - My jedynie zatwierdzamy statut jednostki, za opłaty odpowiada dyrekcja - przyznaje Grzegorz Stawowy, radny PO. - Możemy jedynie sygnalizować dyrekcji, że są potrzebne zmiany.

  Przewodniczący komisji rodziny i polityki społecznej Stanisław Zięba, radny PO, obiecuje jednak się tym zająć. - Wystąpię z interpelacją na sesji rady we wrześniu - zapowiada. - Myślę, że możemy przeznaczyć na bilety rodzinne więcej pieniędzy z budżetu - dodaje. Podobnie wypowiada się Katarzyna Gądek, dyrektor biura ds. turystyki magistratu. Przyznaje, że o problemie nie wiedziała. - Jednak natychmiast porozmawiamy o tym z dyrektorami muzeów i zoo - obiecuje.

  Tutaj są bilety
  Muzeum Narodowe - tu bilet rodzinny kosztuje 40 zł
  Ogród Botaniczny - 10 zł
  Krakowski Ogród Doświadczeń - 18 zł
  Krypty Wieszczów na Wawelu, Groby Królewskie i Muzeum Katedralne - 15 zł.
  Muzeum Etnograficzne - 10 zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?