Menu Region

GUS opuszcza Limanową dla Nowego Sącza

GUS opuszcza Limanową dla Nowego Sącza

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Sławomir Wrona

2Komentarze Prześlij Drukuj
Oddział Głównego Urzędu Statystycznego przenosi się od 1 września z Limanowej do Nowego Sącza. Jego pracownicy zajmą część pomieszczeń w budynku dawnego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej 52. Powodem przeprowadzki - jak twierdzi Krzysztof Jakubik, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie - jest to, że w Nowym Sączu mieści się więcej instytucji i firm, które na co dzień korzystają z badań GUS.
- Nowy Sącz jest miastem, które ma dużo więcej, niż LImanowa, przedsiębiorców i innych odbiorców naszych informacji - podkreśla Jakubik. - Działają tutaj wyższe uczelnie, których studenci i pracownicy akademiccy najczęściej korzystają z danych, które zbieramy i opracowujemy. W oparciu o nasze informacje powstają między innymi prace magisterskie. Dane statystycznych są nieraz podstawą tych opracowań.


Dyrektor Jakubik zapewnia, że przeprowadzka nie oznacza żadnych zmian przy obsłudze przedsiębiorców, którzy z GUS uzyskują konieczny przy rejestrowaniu firmy numer REGON. Od dawna bowiem w procedurze nadawania tego numeru pośredniczą urzędy gmin, w których kandydaci na biznesmenów załatwiają wszystkie formalności związane z uruchomieniem firmy.

- Osoby, które zechcą zarejestrować firmę w Limanowej, nie będą musiały po jeździć do Nowego Sącza, bo wszystko załatwią na miejscu w tamtejszym urzędzie - dodaje Krzysztof Jakubik. Sądeczanie skorzystają, ponieważ będą mogli szybciej, niż teraz, otrzymać REGON. Osobiście będzie można załatwić wszystko w kilka godzin. Pozostałe gminy, rejestrując nowego przedsiębiorcę, będą przyjmować wszelkie dokumenty. Ale wniosek dotyczący REGON-u muszą wysłać do nowosądeckiego oddziału GUS. Załatwienie sprawy potrwa więc kilka dni.

Likwidacja oddziału w GUS w Limanowej spowoduje, że z tamtejszego rynku pracy zniknie około 60 etatów.
- Wszyscy pracownicy z Limanowej otrzymają ofertę przeniesienia do Nowego Sącza - zapewnia Jakubik.
Przyjęcie takiej propozycji będzie się jednak wiązać z koniecznością przeprowadzki lub dojazdami.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

GUS w Nowym Sączu

+77 / -58

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czytelnik (gość)  •

Jak zwykle podczas takich "akcji" prawdziwych przyczyn czytelnicy nie poznają. Przytoczone w artykule argumenty są dość naiwne. Dzisiaj głównym źródłem informacji jest internet a dla bardziej wytrwałych czytelnie (tam powinny znajdować się opracowania GUS, które wydawane są za pieniądze podatników). Do obsługi przedsiębiorców w dobie jednego okienka (trochę pokracznego) nie trzeba przenosić całego urzędu, może wystarczy przenieść pracowników obsługujących regon. Poza tym do tej pory GUS był w Warszawie, kiedy został przeniesiony do Limanowej?

odpowiedzi (0)

skomentuj

US w Nowym Sączu

+58 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mecenas (gość)  •

Z artykułu wynika że "przeprowadzka nie oznacza żadnych zmian" więc po co jest nagle potrzebna - jest to robienie wody z mózgu. W czasie gdy US tworzony był w Limanowej - w Nowym Sączu już było więcej urzędów. Pytanie dlaczego od razu nie powstał tam - bo Nowemu Sączowi nie zależało na tej instytucji. Czemu w wywiadzie nie ma nic na temat kosztów tej przeprowadzki - w tym wynajmu. remontów
i akceptacji pomieszczeń w Nowym Sączu.
/do wiadomości autora artykułu - nazwisko Dyrektora Jakóbik/

odpowiedzi (0)

skomentuj