Menu Region

Zamiast płacić podatek od sprzedaży nieruchomości -...

Zamiast płacić podatek od sprzedaży nieruchomości - zainwestuj

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Agnieszka Zielińska

29Komentarzy Prześlij Drukuj
Do końca 2011 r. obowiązują trzy różne sposoby płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. W niemal wszystkich przypadkach zaoszczędzimy, inwestując w branżę mieszkaniową. Podatek możemy zainwestować także w wynajem.
1 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT, która ustala reguły dot. nieruchomości nabytych po tej dacie. To, na jakich zasadach rozliczymy dochód ze sprzedaży nieruchomości, zależy od daty zakupu lokalu. Liczy się dzień podpisania aktu notarialnego.

Aby uniknąć podatku, wystarczy, że osoba sprzedająca dom lub mieszkanie przeznaczy w ciągu dwóch lat pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, m.
in. zakup domu, mieszkania, gruntu pod budowę lub prawa użytkowania wieczystego. Można też nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub domu albo przeznaczyć pieniądze na rozbudowę lub remont innego lokalu. Uwaga! Nieruchomość nie musi być położona w Polsce. Ustawa określa wyraźnie, że zwolnienie dotyczy także państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Nie można skorzystać ze zwolnienia, jeśli przychód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy na: zakup gruntu, prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynku, jego remont lub adaptację, które przeznaczone będą na cele rekreacyjne.

Ale to nie wszystko. Nie zapłaci podatku ten, kto za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości spłaci pożyczkę lub kredyt na wymienione w ustawie cele mieszkaniowe. Chodzi jednak wyłącznie o kredyty zaciągnięte przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Najpierw trzeba więc zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości, a następnie przeznaczyć na jego spłatę uzyskany ze sprzedaży zysk. Do ulgi uprawniają także wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w ban-ku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na terenie Europy. Dla osób, które chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, złożenie odpowiednio wypełnionego PIT-39 jest jednoznaczne z deklaracją, że dana osoba wyda w okresie dwóch lat pieniądze na cele wymienione w ustawie.

- Korzysta się wtedy z przewidzianego zwolnienia - tłumaczy Przemysław Lichołap, księgowy. - Aby nie płacić podatku, nie trzeba już składać żadnych innych oświadczeń poza PIT-39. W rubryce nr 26 wpisuje się kwotę dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21. Przy składaniu PIT-39 trzeba obliczyć wysokość należnego podatku, a formularz złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Kto złoży deklarację w urzędzie, ale nie przeznaczy zarobionych środków na cel uprawniający do zwolnienia w określonym terminie, będzie musiał zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.
Kto sprzedaje nieruchomość nabytą do końca 2006 r. zapłaci podatek w wysokości 10 proc. przychodu (całej sumy otrzymanej od kupującego) płatny w terminie 14 dni, licząc od momentu sprzedaży. Nie płacą go ci, którzy w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży w ciągu dwóch lat przeznaczą w całości na cele mieszkaniowe.

Jeszcze inaczej opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości nabytych między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008 r. Podatek wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu (dochód to różnica między kwotą kupna a sprzedaży). Nie trzeba też powiadamiać o tym fiskusa od razu, wystarczy zrobić to w zeznaniu rocznym. Można też skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej. Nie trzeba płacić podatku, jeżeli w sprzedawanej nieruchomości było się zameldowanym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą sprzedaży.

- W każdym z trzech przypadków obowiązuje zasada, że nie płaci się podatku, jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat od dnia jej nabycia - wyjaśnia radca prawny Rafał Kolano. Owe 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Zawsze wolna od podatku jest natomiast sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku lub darowiźnie. Dotyczy to jednak nieruchomości nabytych do końca 2006 roku. 


27

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ile moge kupic mieszkan za zysk z darowizny ?????

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ktos.. (gość)  •

sprzedając darowiznę w ciągu 2 lat na cele mieszkaniowe omine podatek ale nigdzie nie jest napisane czy mogę za to kupic tylko jedno mieszkanie czy za pieniądze ze sprzedaży mogę kupic dwa mieszkania jednocześnie ??? może ktoś odpowiedzieć ?????

odpowiedzi (0)

skomentuj

spadek

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mm (gość)  •

Mam pytanie, dostałam w spadku mieszkanie, chcę się dowiedzieć czy jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na podatek od wzbogacenia na remont owego mieszkania.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nieru

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kats (gość)  •

A generalnie nieruchomości magazynowe od bardzo dawna starzają potencjał inwestycyjny, problemem jest jednak kapitał. Do momentu kiedy ten kapitał nie pojawi się na rynku, nawet nie ma większych szans na postęp. A wolne hale Jartomu czekają, nawet w SSE.

odpowiedzi (0)

skomentuj

podatek

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ola (gość)  •

Mam pytanie odziedziczyliśmy z bratem dom po rodzicach w częściach po 1/2.Mama zmarła w 2006r,tato w 2009r.Wiemy,żeby nie płacić podatku możemy sprzedać dom w 2015r,ale gdybyśmy sprzedali dom wcześniej,to podatek zapłacilibyśmy tylko za część spadku odziedziczoną po tacie?I jeszcze jedno gdybym swoją część przeznaczyła na budowę domu,czy wszystkie materiały budowlane mogą zostać uwzględnione do rozliczenia do us,czy jest jakaś ustalona lista?

odpowiedzi (0)

skomentuj

19 %

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ringa (gość)  •

a ja mam pytanie - ojciec ma do zapłacenia 19% podadku od zbycia nieruchomości - chyba, że wyda te pieniądze na cele mieszkaniowe - czy w takim razie może "wykupić" udział w nieruchomości syna?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Podatek od sprzedaży nieruchomosci

+3 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomek (gość)  •

Mam takie pytanie, chce kupić mieszkanie za 70 tys. i zrobić kapitalny remont mieszkania za 20 tys. Koszty inwestycji razem 90 tys.
Mam zamiar od kupna mieszkania i remontu w okresie 3 miesięcy sprzedać za 120 tys. i kupic kolejne mieszkanie za 90 tys., zrobić remont za 30 tys. , czy będę musiał placić podatek ??? Jeśli całość przeznaczyłem na zkup i remont mieszkania.

skomentuj

podatek od sprzedaży lokalu

+5 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

iwona (gość)  •

Witam chciałam zapytać o wysokość podatku jeśli chce sprzedać lokal użytkowy który kupiliśmy z mężem pod koniec 2012r za kwotę 75tys przy czym hipoteczny kredyt jest wzięty na niego 60tys i zwykły kredyt na kwotę 12tys;a chcemy sprzedać za 120tys;jaki podatek musielibyśmy zapłacić czy te kredyty można jakoś wkraczać w spłatę żeby ten podatek był mniejszy?

odpowiedzi (0)

skomentuj

NIE

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zibi (gość)  •

Nie, dopóki nie będziesz chciał sprzedać tego drugiego mieszkania. Ale wtedy też możesz wydać pieniądze na kolejne mieszkanie lub ulepszenie jakiegoś, które posiadasz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

podatek od sprzedaży nieruchomości

+8 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grzegorz (gość)  •

Mam takie pytanie odnośnie podatku,w 2009 roku,w spadku dostałem mieszkanie,w 2012 kupiłem drugie mieszkanie częściowo za gotówkę a na resztę biorąc kredyt z tym że kredyt jest gotówkowy wzięty 4 dni przed zakupem mieszkania,i teraz interesuje mnie czy jak sprzedam mieszkanie nabyte w 2009 roku do się pominąć płacenia podatku spłacając kredyt gotówkowy który brałem na zakup mieszkania w 2012 ???

skomentuj

Możesz

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zibi (gość)  •

Art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.)

c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredy-tu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przy-chodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b
– w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mają-cych siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie płacisz podatku

+68 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szafarz (gość)  •

Jeżeli kredyt weźmiesz PRZED sprzedażą mieszkania, które otrzymałeś w spadku i pieniądze przeznaczysz na spłatę tego podatku to podatku nie płacisz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

poprawka

+6 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szafarz (gość)  •

[..] na spłatę tego kredytu [..]

odpowiedzi (0)

skomentuj

podatek jest chory jak całe to państwo

+43 / -43

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kredyt (gość)  •

Jak kupiłem nieruchomość gruntową załaciłem notariuszowi , odseteki od rat ,spłaciłem kredyt a teraz jak musze sprzedać mam zapłaćić podatek 10 % ponieważ zakup przed 2006 r.Chore opodatkowani jesteśmy 4-8 razy.Teraz wiem ,już wiem gdzie żyję .Tyle ,żę robotnik w Niemczech zarabia 2000 Euro[8000zł].A w Polsce 1500zł.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Łupią nas w biały dzień i okradają, żeby mieć z czego sobie poselskie pensje płacić. Szczególnie Eur

+63 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

basia (gość)  •

Popieram RoKo. No, jak słowo, nawet urzędnicy w US mają taką opinię i to bez 2 zdań, na własne uszy słyszałam. Również urzędnicy w Urzędach gminnych, dzielnicowych, Starostwach łapią się za głowę! Autentycznie za każde jedne pierdnięcie łupią nas jak bandziory na ulicy. Żyć nie dają! Oddechu nie dają! Ja oddziedziczyłam mieszkanie po mamie i sprzedałam, bo pieniądze potrzebne na życie. Więc 19 % podatku od całej kwoty sprzedaży ! Łobuzy ! Bo traktują, jakobym ja to mieszkanie NABYŁA, tak, jakbym go kupiła, a ja biedna to bym sobie mogła dropsy kupić, nie mieszkanie. Mama zmarła i po niej oddziedziczyłam.
I kawałek gruntu oddziedziczyłam, to mi urzedniczka w gminie wybiła z głowy geodezyjny podział, co chciałam zrobić. Narysowanie kilku kresek na papierze przez geodetę i zatwierdzenie tego podziału oznacza WZROST WARTOŚCI tego gruntu i wystawiają r-ek ala podatek od wzbogacenia się. Mnie policzyli orientacyjnie 16-18 tys zł podatku !!!!!! za to, że podzielę działke na 2 części. Tylko podziele, nic wiecej, nie ma tu mowy o żadnej sprzedaży. Za sam ten papier, że podzielona muszę prócz zwykłych kosztów podziału (geodeta, mapki, opłaty w gminie) dodatkowo zapłacić 16-18 tys zł podatku od wzrostu wartości nieruchomości, bo wymyślili, że mniejsza działka jest więcej warta niż większa. Ja rozumiem, jesli bym wydzieloną działke sprzedała i na tym skorzystała, ale NIE ! podatek każa płacić, bez względu na to, co dalej się z tą wydzieloną działką dzieje. Mogę nigdy nie sprzedać , a i tak musze zapłacić taki ogrom pieniędzy.
ŁOBUZY ! Żyć się nie da w tym kraju. Prócz wybranych MY WSZYSCY jesteśmy mięsem armatnim, aby tym wybranym żyło się dostatnio w luksusie, a to PAŃSTWO jest wrogiem własnych obywateli! Towarzystwo wzajemnej adoracji tam na górze, a my jesteśmy niewolnikami po prostu. Tylko nazwa inna: że niby demokracja, a fakty co innego mówią. Do d*** z taką demokracją! Czy oni wszyscy przed wyborami chwalą się, ze np wprowadzą bandycki podatek od podziału nieruchomości??? Przecież NIE ! Dopiero jak do koryta usiądą, to się zaczyna jazda. Do d*** za taką demokracją !!!!!!!!!!!!!!!!!!

skomentuj

polak niewolnikiem we własnym kraju

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ariam (gość)  •

dziedzicząc mieszkanie po rodzicach, czy sprzedając swoje ,, WIADOMO, ZE KUPIONY Z PRACY WŁASNYCH RĄK I NIERAZ POTU CAŁEGO ŻYCIA ,PIENIĄDZE BYŁY JUŻ OPODATKOWANE ,, PŁACIMY PODATEK OD PIENIĘDZY JUŻ RAZ OPODATKOWANYCH,,,, TO JEST ZŁODZIEJSTWO ,,, A MASA DOCHODÓW JEST ZWOLNIONYCH OD PODATKU SZCZEGÓLNIE TYCH CO RZĄDZĄ ,,, UCIEKAĆ Z TEGO KRAJU !!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

chore państwo

+121 / -50

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zbuntowana (gość)  •

brawo też tak myślę jak basia , nawet zastanawiam się czy w ogóle jest jeszcze Polska czy tylko został napis na mapach, bo to jest nie możliwe żeby RZĄD tak bardzo lekceważył swoich wyborców. to nie jest demokracja tylko feudalizm nazwijmy to po imieniu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zbojeckie prawo

+94 / -147

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janosik (gość)  •

To prawziwy rozboj w bialy dzien ten polski podatek od sprzedazy nieruchomosci przed uplywem 5 lat od chwili nabycia. Nigdzie w cywilizowanym swiecie nie ma takiego rozboju, ale u nas jest. I gdzie nam do Europy jak ciagle jestesmy 1000 lat za MURZYNAMI. To istna paranoja i zwykle zlodziejstwo. Czy jest jakas ludzka sila, ktora bylaby w stanie zakonczyc te bandyckie poczynania naszych - pozal sie Boze wladz?

skomentuj

zgadzam się

+60 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Slawek (gość)  •

ton wypowiedzi może niektórym się nie podoba, ale jest to jak najbardziej prawidłowe rozumowanie kolegi.
przecież zamieniasz jedynie forme własnego majątku:
opodatkowane już pieniądze -> mieszkanie -> pieniądze (ponownie opodatkowane !!!)

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »