Menu Region

Oświęcim: Auschwitz tylko z przewodnikiem

Oświęcim: Auschwitz tylko z przewodnikiem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Piotr Odorczuk

4Komentarze Prześlij Drukuj
W muzeum Auschwitz w godzinach południowych trudno dostrzec pojedynczych turystów między blokami. Wszyscy zwiedzają w grupach prowadzonych przez przewodników. To efekt nowych regulacji wprowadzonych w muzeum z początkiem maja. Teraz zwiedzać można tylko z przewodnikiem. Nowe przepisy obowiązują jedynie na terenie byłego KL Auschwitz I.
Przez cały sezon turystyczny, od 1 maja do 31 października, w godzinach od 10 do 15 indywidualni turyści nie mogą wejść samodzielnie i bezpłatnie na teren muzeum, jak było do tej pory. Muszą kupić bilety i mogą wejść do byłego obozu w Auschwitz pod czujnym okiem przewodnika. Zwykle zwiedzanie trwa około dwóch godzin. Później można samodzielnie spacerować po terenie muzeum. Brzezinkę, niezależnie od nowych regulacji, zwiedza się na starych zasadach - niepotrzebne są pieniądze na bilet ani przewodnik.


Podobny zabieg oświęcimskie muzeum zastosowało po raz pierwszy w zeszłym roku. Wtedy to przez dwa miesiące, od sierpnia do końca września, wprowadzono zasadę - obowiązkowo płatny bilet i osoba oprowadzająca turystów. Wszystko po to, by uchronić zwiedzających przed kieszonkowcami.

- Sprawdziło się. W tym czasie nie odnotowaliśmy na terenie muzeum ani jednej kradzieży - tłumaczy Andrzej Kacorzyk, kierownik sekcji obsługi zwiedzających. Dodaje, że kradzieże w zatłoczonych miejscach, takich jak blok śmierci czy dawna komora gazowa to był poważny problem. - Kradzieże zdarzały się tam regularnie - mówi Kacorzyk.

Muzeum do niedawna zmagało się też z problemami logistycznymi. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zwiedzających wzrosła prawie trzykrotnie. Przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. W zeszłym roku muzeum odwiedziło ponad 1,3 miliona osób. Polacy w tej grupie stanowili mniej niż połowę.

Władze muzeum obawiały się reakcji ludzi na wprowadzenie obowiązkowej opłaty. Zwłaszcza że bilety nie są tanie - kosztują 25 zł za normalny i 18 zł za ulgowy. Zagraniczni turyści płacą więcej za przewodników oprowadzających w obcych językach i ceny dla nich wynoszą odpowiednio 38 i 27 zł. W to wliczona jest projekcja filmu z wyzwolenia obozu, zwiedzanie z przewodnikiem oraz przejazd autobusem do drugiej części muzeum w Birkenau.

Mimo obowiązkowych opłat turyści przeważnie nie krytykują nowych zasad. - Według mnie to w porządku, że płaci się za wejście - mówi Romuald Janowski z Poznania, który przyjechał do muzeum z rodziną. - I tak chcieliśmy zapłacić za przewodnika - dodaje jego żona Mariola.

Zagraniczni turyści dziwili się z kolei, że wcześniej wstęp do takiego muzeum był zupełnie bezpłatny. - W Anglii za wstęp do jakiegokolwiek muzeum się płaci. Tak samo w Paryżu czy Amsterdamie, to normalne i nikt się temu nie dziwi - mówi Anglik John Handy z Leicester.
Reklama
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

OSwięcim

+127 / -133

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

werka (gość)  •

Dziwi mnie nie opłata za wejście do obozu,lecz debilny komentarz z bykami ortograficznymi jakiejś irhy!!-czyli ortograficznej atrapy skóry! Te obiekty,durnoto,bardzo wiele kosztują w utrzymaniu,remontach,oświetleniu itp.Wszedzie,za obejrzenie wielu byle jakich eksponatów ,trzeba płacić-przekonałam się wielokrotnie.Natomiast ,muzeum w OSwięcimiu jest symbolem-cmentarzem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

oplaty w auschwitz

+87 / -88

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

irha (gość)  •

troche to dziwne ze za wejscie na cmentazysko trzeba placic i to 25zl.
to sie nazywa pazernosc.

skomentuj

opłaty w Auschwitz

+44 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

goguś (gość)  •

To nie jest pazerność tylko skąpstwo Irha,jak cię nie stać to idź na cmentarz własnej parafii.Uważam iż,to jest cena bardzo niska,porównując beznadziejny zamek w Malborku gdzie bilet kosztuję ok,50 zł i oglądasz tylko pokoje bez eksponatów-porażka.Niestety mamy jeszcze sporo pustych ludzi w Polsce którzy porównują zwykły cmentarz z Auschwitz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

buc

+2 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kia (gość)  •

ty frajerska pało tuskowska to płać jak jesteś mongołem

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama