Menu Region

Oświęcim: Auschwitz tylko z przewodnikiem

Oświęcim: Auschwitz tylko z przewodnikiem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Piotr Odorczuk

6Komentarzy Prześlij Drukuj
W muzeum Auschwitz w godzinach południowych trudno dostrzec pojedynczych turystów między blokami. Wszyscy zwiedzają w grupach prowadzonych przez przewodników. To efekt nowych regulacji wprowadzonych w muzeum z początkiem maja. Teraz zwiedzać można tylko z przewodnikiem. Nowe przepisy obowiązują jedynie na terenie byłego KL Auschwitz I.
Przez cały sezon turystyczny, od 1 maja do 31 października, w godzinach od 10 do 15 indywidualni turyści nie mogą wejść samodzielnie i bezpłatnie na teren muzeum, jak było do tej pory. Muszą kupić bilety i mogą wejść do byłego obozu w Auschwitz pod czujnym okiem przewodnika. Zwykle zwiedzanie trwa około dwóch godzin. Później można samodzielnie spacerować po terenie muzeum. Brzezinkę, niezależnie od nowych regulacji, zwiedza się na starych zasadach - niepotrzebne są pieniądze na bilet ani przewodnik.


Podobny zabieg oświęcimskie muzeum zastosowało po raz pierwszy w zeszłym roku. Wtedy to przez dwa miesiące, od sierpnia do końca września, wprowadzono zasadę - obowiązkowo płatny bilet i osoba oprowadzająca turystów. Wszystko po to, by uchronić zwiedzających przed kieszonkowcami.

- Sprawdziło się. W tym czasie nie odnotowaliśmy na terenie muzeum ani jednej kradzieży - tłumaczy Andrzej Kacorzyk, kierownik sekcji obsługi zwiedzających. Dodaje, że kradzieże w zatłoczonych miejscach, takich jak blok śmierci czy dawna komora gazowa to był poważny problem. - Kradzieże zdarzały się tam regularnie - mówi Kacorzyk.

Muzeum do niedawna zmagało się też z problemami logistycznymi. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zwiedzających wzrosła prawie trzykrotnie. Przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. W zeszłym roku muzeum odwiedziło ponad 1,3 miliona osób. Polacy w tej grupie stanowili mniej niż połowę.

Władze muzeum obawiały się reakcji ludzi na wprowadzenie obowiązkowej opłaty. Zwłaszcza że bilety nie są tanie - kosztują 25 zł za normalny i 18 zł za ulgowy. Zagraniczni turyści płacą więcej za przewodników oprowadzających w obcych językach i ceny dla nich wynoszą odpowiednio 38 i 27 zł. W to wliczona jest projekcja filmu z wyzwolenia obozu, zwiedzanie z przewodnikiem oraz przejazd autobusem do drugiej części muzeum w Birkenau.

Mimo obowiązkowych opłat turyści przeważnie nie krytykują nowych zasad. - Według mnie to w porządku, że płaci się za wejście - mówi Romuald Janowski z Poznania, który przyjechał do muzeum z rodziną. - I tak chcieliśmy zapłacić za przewodnika - dodaje jego żona Mariola.

Zagraniczni turyści dziwili się z kolei, że wcześniej wstęp do takiego muzeum był zupełnie bezpłatny. - W Anglii za wstęp do jakiegokolwiek muzeum się płaci. Tak samo w Paryżu czy Amsterdamie, to normalne i nikt się temu nie dziwi - mówi Anglik John Handy z Leicester.
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nie moge sie doczekać

0 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lugermen (gość)  •

Nie moge sie dotrzekac kiedy tam pujde . To szczegulne miejsce w ktorym wybito mnostwo chciwych zydow i złodzieji . Ubiore sie w czarna skurzana kurtke i spodnie , na allegro kupie moze jakies oficerki waffen ss . Zaraz na początek jak wejde zrobie kozacką fotke z salutem przed brama z napisem Arbeit macht frei , potem odwiedze wszystkie komory gazowe , krematoria , no i był by to hit tej jesieni jak by udało mi sie pkazac fuck you wycieczce gówniarzy z izraela . Naprawde nie moge sie doczekac . Jak by co wszystko wystawie na facebooku . 88!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opłata w Auschwitz za przewodnika

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr (gość)  •

To skandal, aby płacić za zwiedzanie cmentarza. Dla mnie osobiście jest to tragedia, zwiedzanie obozu, gdyż w tym obozie był przetrzymywany mój śp dziadek, w roku 1940. Gdzie stamtąd został przewieziony do Mauthausen-Gusen w Austrii, gdzie został zgładzony. Więc dlaczego miałbym opłacać przewodnika jeżeli chciałem swoim dzieciom pokazać gdzie ostatnie dni swego życia spędził ich pradziadek a mój dziadek. To jest zwykły skok na kasę który nigdy nie powinien mieć miejsca. A co do utrzymania obiektów to prawdopodobnie te pieniądze wcale nie idą na ich utrzymanie tylko na sowite wynagrodzenia dla kierownictwa obozu jak również przewodników. Jeszcze raz zaznaczam że jest to skandal.

odpowiedzi (0)

skomentuj

OSwięcim

+130 / -133

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

werka (gość)  •

Dziwi mnie nie opłata za wejście do obozu,lecz debilny komentarz z bykami ortograficznymi jakiejś irhy!!-czyli ortograficznej atrapy skóry! Te obiekty,durnoto,bardzo wiele kosztują w utrzymaniu,remontach,oświetleniu itp.Wszedzie,za obejrzenie wielu byle jakich eksponatów ,trzeba płacić-przekonałam się wielokrotnie.Natomiast ,muzeum w OSwięcimiu jest symbolem-cmentarzem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

oplaty w auschwitz

+89 / -91

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

irha (gość)  •

troche to dziwne ze za wejscie na cmentazysko trzeba placic i to 25zl.
to sie nazywa pazernosc.

skomentuj

opłaty w Auschwitz

+46 / -49

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

goguś (gość)  •

To nie jest pazerność tylko skąpstwo Irha,jak cię nie stać to idź na cmentarz własnej parafii.Uważam iż,to jest cena bardzo niska,porównując beznadziejny zamek w Malborku gdzie bilet kosztuję ok,50 zł i oglądasz tylko pokoje bez eksponatów-porażka.Niestety mamy jeszcze sporo pustych ludzi w Polsce którzy porównują zwykły cmentarz z Auschwitz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

buc

+4 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kia (gość)  •

ty frajerska pało tuskowska to płać jak jesteś mongołem

odpowiedzi (0)

skomentuj