Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstały pierwsze lofty!

Anna Agaciak
Wojciech Matusik
Budowa pierwszych w Krakowie loftów zakończona. Zakupem oryginalnych mieszkań urządzonych w dawnym młynie interesują się młodzi ludzie z kraju i zagranicy. W nowoczesne wnętrza apartamentów architekci zręcznie wkomponowali elementy przemysłowych hal i magazynów - pisze Anna Agaciak.

Kraków może się już chwalić pierwszymi w mieście loftami. Powstały w XIX- wiecznym Młynie Ziarno na Zabłociu. Byliśmy w tym niezwykłym obiekcie w 2007 roku. Trudno było sobie wtedy wyobrazić opuszczone i zdewastowane fabryczne przestrzenie w innej roli.

Teraz sprawdziliśmy, jak budowlańcom i architektom udało się przekształcić magazyny, zsypy mąki i workownie w przytulne sypialnie, wygodne salony kąpielowe, czy kuchnie i jadalnie.
Kuszące apartamenty

Na wycieczkę po odmienionym obiekcie zaprosiła nas Elżbieta Falarz, reprezentująca firmę "Lofty w Młynie". Możemy zwiedzać do woli. Od dachu po parter. Z drobnymi wyjątkami. - Do pierwszych mieszkań wprowadzili się już lokatorzy, uszanujemy więc ich prywatność - wyjaśnia pani Elżbieta.
Zamieszkali w młynie, gdyż każdy apartament jest tu niepowtarzalny, ma fantastyczny widok z okien (np. na Wawel, Wisłę czy kopiec Krakusa) a lokalizacja obiektu budzi zazdrość (15 min spacerkiem na Rynek).

Przemysłowe dekoracje
Zwiedzanie zaczynamy w holu na parterze, na którym urządzono recepcję. Stąd można wjechać windą na wyższe kondygnacje lub wędrować po schodach. W oczy rzucają się wielkie drewniane ślimaki, po których dawniej spuszczano z góry na dół - worki z mąką. Teraz stanowią oryginalną ozdobę loftów, na każdej kondygnacji.

Na półpiętrach, w oszklonych wnękach, jako ozdoby stoją także inne stare, przemysłowe urządzenia. Zostały na pamiątkę, prawie jak muzealne eksponaty. Dawne drewniane i betonowe elementy młyna zostały też wykorzystane do aranżacji apartamentów. Niektóre mieszkania mają więc drewniane belki w kuchniach lub betonowe stropy w salonach.
Trawa na dachu
Wjeżdżamy na szóste piętro. Stąd trafiamy na dach młyna. Urządzono tu zielony, porośnięty trawą taras. - Każdy z lokatorów będzie mógł się opalać na dachu, usiąść pod parasolem czy podziwiać widoki - opowiada nasza przewodniczka. - Gdy jest dobra widoczność, można zobaczyć nawet Tatry.
Schodzimy na klatkę schodową i do ukrytych za dębowymi drzwiami mieszkań.

Beton i przestrzeń
Pokoje robią wrażenie. Jedno- i dwupoziomowe apartamenty deweloper przygotowuje dla swych klientów pod klucz. Są tu wielkie sypialnie i niewielkie pokoiki. Są gigantyczne kuchnie połączone z jadalnią, no i te krakowskie widoki. Im wyższa kondygnacja tym ciekawsze.

Trafiamy do jednego z mieszkań. Nowoczesna, pomarańczowa kuchnia fantastycznie energetyzuje to ciekawe, pełne niespodzianek wnętrze. - Surowa łazienka w eleganckich szarych kafelkach budzi uznanie klientów - zapewnia Elżbieta Falarz.

Luksus w magazynie
Nie każdego stać jednak na taki luksus. Za najtańsze mieszkania w loftach trzeba zapłacić 12,7 tys. zł za metr kwadratowy, najdroższe kosztują 24 tys. zł za metr.

Kto zdecydował się na zakup? Młodzi biznesmeni z Gdańska, Warszawy czy Wielkiej Brytanii. Wielu z nich wcale nie zamierza przeprowadzać się do Krakowa. - To ich drugie lub trzecie mieszkanie - mówi pani Elżbieta. - Będą do naszego miasta wpadać na weekendy - wyjaśnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska