Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: gdzie stanie ta świątynia?

Marta Paluch
Wstępny projekt murowanego kościoła i plebanii w parafii NMP Królowej Polski na Woli Justowskiej
Wstępny projekt murowanego kościoła i plebanii w parafii NMP Królowej Polski na Woli Justowskiej Adam Wojnar
Mieszkańcy Woli są podzieleni co do tego, gdzie świątynia ma stać. Jedni, wspierani przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, Elżbietę Penderecką i wojewodę małopolskiego, chcą przy Panieńskich Skałach postawić przeniesiony z Jasiennej drewniany kościół, a murowany postawić na działce przy ul. Modrzewiowej. To ziemia marszałka województwa.

- Jeśli będzie trzeba, zaproponuję mu nawet grunty Skarbu Państwa na zamianę. Myślę, że trzeba też porozmawiać z kard. Dziwiszem. Emocje wokół tej sprawy aż kipią - mówi Stanisław Kracik. Mikołaj Kornecki, szef Komitetu podkreśla, że Modrzewiowa to świetna lokalizacja. - Dwie drogi dojazdowe, w centrum Woli. A przy Panieńskich Skałach jest wąska, ślepa uliczka. Jeśli stanie tam większy kościół, wierni nie będą mieli jak dojechać.

Inni mieszkańcy Woli popierają proboszcza parafii, ks. Romana Łędzkiego. Chcą kościoła murowanego, na "starym" miejscu. - Drewniany może stanąć obok - mówi Tomasz Babula, od 40 lat mieszkaniec Woli i organista w kościele. - Widziałem oba pożary (1978 i 2002 r.) zabytkowego kościółka. Nie chciałbym jeszcze raz na to patrzeć - mówi. Dodaje, że ul. Modrzewiowa nie jest dobrym pomysłem, bo nie wiadomo, co jeszcze tam postawią deweloperzy.

- Nie chciałbym znaleźć podziemnego parkingu w krypcie kościoła. Ks. Łędzki podkreśla, że murowana świątynia będzie stylem nawiązywać do spalonego kościoła. - Obok jest miejsce na drewniany kościółek - mówi. Dodaje, że parafii potrzebna jest świątynia, bo liczba wiernych wzrosła do ok. 5 tys., a msze od 2002 r. odbywają się w zadaszonej, wilgotnej krypcie, ocalałej z pożaru. - W ankiecie w 2006 r. parafianie zdecydowaną większością (948 rodzin) opowiedzieli się za budową murowanego kościoła na starym miejscu - dodaje.

Projekt ma akceptację wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Jeśli drewniany kościółek zostanie przeniesiony na teren parafii, nie widzę problemu - mówi Jan Janczykowski. Akceptację budynku (bez podania miejsca) wyraziła też komisja kurialna i kard. Dziwisz. "Rozumiejąc ból i obawy tych, którzy już dwukrotnie przeżyli pożar świątyni oraz patrząc na potrzeby Waszej (...) parafii, popieram budowę kościoła większego, murowanego, trwałego (...) odpornego na ogień" - napisał w liście do parafian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska