Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: romskie dziewczyny uczą się szyć i gotować

Jerzy Wideł
Jerzy Wideł
Dziewczyny romskie - Anna, Teresa i Maria wraz z koleżankami - uczą się w Nowym Sączu prowadzić gospodarstwo domowe, między innymi gotowania, a także higieny.

Przechodzą też intensywny kurs kroju i szycia, obsługi maszyn i organizacji pracy w firmie krawieckiej. Tym samym zdobędą kwalifikacje zawodowe w tej dziedzinie. Ostatnim akcentem szkoleń, które potrwają do końca sierpnia, będzie nauka odwagi w poszukiwaniu pracy i asertywności. Ma im w tym pomagać psycholog pracy.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu uczy 15 kobiet narodowości romskiej umiejętności poruszania się na rynku pracy. Dotąd bezrobotne Romki w wieku 18-40 lat nie miały większych szans na integrację społeczną i aktywność zawodową. Teraz dzięki 250 tys. zł pozyskanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z Europejskiego Funduszu Społecznego kobiety te mogą zmienić swoje życie.

- Mamy nową koncepcję pomocy Romom - mówi Krzysztof Popiela, kierownik projektu. - Do tej pory bezrobotni Romowie, czy to kobiety, czy mężczyźni, uczestniczyli w dziesiątkach szkoleń, kursów. Zdobywali uprawnienia w różnych zawodach. Przed rokiem wyszkoliło się w ten sposób ponad 100 Romów z Nowego Sącza. Były spotkania z przedsiębiorcami, giełdy pracy i okazało się, że z różnych przyczyn, ani jeden Rom nie znalazł zatrudnienia. Nadal nie są najbardziej pożądanymi pracownikami.

Teraz, w przypadku tych kobiet, ma być zupełnie inaczej, gdyż - jak się to mówi - dostaną wędki, nie ryby.
Szczególną zachętą do pilnej nauki zawodu i szkoleń edukacyjnych jest możliwość otrzymania po zakończeniu projektu maszyn do szycia oraz kompletu naczyń i narzędzi kuchennych czy środków higienicznych.

Diana Dąga, asystentka romska Krzysztofa Popieli, mówi, że niektóre z kursantek już marzą o własnych maszynach do szycia. Planują, by zebrać się w dwie, trzy i założyć coś w rodzaju spółdzielni krawieckiej.
Projekt sądeckiej aktywizacji zawodowej Romów jest częścią ogólnopolskiego programu przysposabiania osób tej narodowości do życia w społeczeństwie obywatelskim, przede wszystkim zaś przeciwdziałania bezrobociu, które ich dotkliwie dotyka.

- W samym Nowym Sączu żyje kilkadziesiąt romskich rodzin, z reguły otrzymujących regularnie zasiłki socjalne - przypomina Krzysztof Popiela. - Jeśli dzięki temu projektowi choćby tylko tych 15 kobiet - które uczestniczą na kursie - znalazło swoje zawodowe miejsce w życiu, to będziemy mogli powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Jeśli projekt się sprawdzi, z optymizmem będziemy realizować podobne do przeprowadzanego obecnie programy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska