Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superpełnia księżyca 2016 w Polsce. Kiedy i o Której oglądać Superksiężyc [SUPERPEŁNIA 2016]

Grażyna Antoniewicz/AIP
Superpełnia księżyca 2016 w Polsce. Superksiężyc będziemy mogli obserwować w poniedziałek, 14 listopada. Kiedy, Gdzie i o Której będziemy mogli oglądać Superksiężyc? Pełnia będzie miała miejsce dokładnie o 14.52. W zależności od miejsca zamieszkania, to zjawisko będziemy mogli obserwować już od 15.30. - Po raz pierwszy od niemal 70 lat na niebie zobaczymy tak niezwykłe zjawisko - mówi Adam Dąbrowski, ekspert od kosmosu. Chcesz się pochwalić Twoim zdjęciem Superksiężyca? Przyślij je na adres [email protected] lub na nasz profil na Facebooku: Gazeta Krakowska

Superpełnia księżyca 2016 w Polsce. Kiedy oglądać Superksiężyc [SUPERPEŁNIA 2016]

Superksiężyc będziemy mogli obserwować w poniedziałek, 14 listopada. Co to oznacza? Księżyc podczas tzw. superpełni będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. Ostatni raz podobną superpełnię księżyca mieliśmy w Polsce aż 68 lat temu - w 1948 roku. Kiedy, Gdzie i o Której będziemy mogli oglądać Superksiężyc? Pełnia będzie miała miejsce dokładnie o 14.52. W zależności od miejsca zamieszkania, to zjawisko będziemy mogli obserwować już od 15.30.

Olbrzymi superksiężyc możemy oglądać, gdy nałoży się na siebie kilka warunków. Tego dnia Księżyc musi być najbliżej Ziemi, która wraz z nim i Słońcem ustawi się w jednej linii. Pełnia będzie miała miejsce dokładnie o godz. 14.52, ale w zależności od miejsca obserwacji to zjawisko będziemy mogli oglądać już od 14.30. Najszybciej zobaczą to mieszkańcy Suwałk

Superpełnia księżyca 2016 w Polsce. Księżyc może być o 30 proc. jaśniejszy

Dlaczego ten dzień jest aż tak wyjątkowy?

Choćby dlatego, że takiej pełni, jaką zobaczymy dziś, nie było od 1948 roku. Księżyc będzie widoczny aż 17-krotnie większy niż zwykle.

Nasz naturalny satelita jest drugim po Słońcu najjaśniejszym obiektem na niebie. Amerykańscy naukowcy obliczyli, że w czasie superpełni Księżyc może być o 30 proc. jaśniejszy niż w chwili, gdy znajduje się w najdalszym położeniu od Ziemi.

Jak naukowcy tłumaczą to nietypowe zjawisko?

Olbrzymi superksiężyc możemy oglądać, gdy nałoży się na siebie kilka warunków. Tego dnia Księżyc musi być najbliżej Ziemi, która wraz z nim i Słońcem ustawi się w jednej linii. Pełnia będzie miała miejsce dokładnie o godz. 14.52, ale w zależności od miejsca obserwacji to zjawisko będziemy mogli oglądać już od 14.30. Najszybciej zobaczą to mieszkańcy Suwałk.

Zobacz też: Pełnia robaczego księżyca [ZDJĘCIA INTERNAUTÓW]

Superksiężyc nad Krakowem [ZDJĘCIA INTERNAUTÓW]

Czy będą tego jakieś skutki na naszej planecie?

Zwolennicy teorii katastroficznych wróżą anomalie - powodzie, tsunami, trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów. Nigdy jednak nie potwierdzono, że odległość Księżyca od Ziemi ma wpływ na ich występowanie. Z pewnością będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się lepiej temu gigantowi.

No tak, z tego co pan mówi, wynika, że to największa w XXI wieku pełnia. Chyba największą frajdę będą mieli ci, którzy dysponują dobrym do obserwacji sprzętem.

Dziś będzie można go obserwować gołym okiem, bez trudu dostrzegając układ plam na jego powierzchni. Można też oglądać przez lornetkę lub niewielką lunetkę, wtedy zobaczymy księżycowe kratery, a może nawet nierówny brzeg jego tarczy.

Źródło: echodnia.eu

Rzeczywiście już od wieków obserwowano Księżyc nie mając superteleskopów...

Pierwszego, jeszcze dość prymitywnego urządzenia, w porównaniu do obecnej techniki, używał Galileusz, włoski astronom. Było to w 1609 roku. Przy czym teleskop Galileusza miał tylko jedną soczewkę, teraz ten system został udoskonalony, tych soczewek jest kilka, aby zapewnić jak najlepszą jakość obrazu. Oczywiście obecne teleskopy są trochę większe od tego, jaki miał Galileusz, bo mają 1280 milimetrów ogniskowej. To taka duża tuba (śmiech).

W dawnych czasach astronom Jan Heweliusz również obserwował Księżyc. Ten gdańszczanin sporządził jego bardzo dokładne mapy, tak zwane selenografie. Słynął ponoć ze świetnego wzroku i bez pomocy teleskopu potrafił dostrzec co większe kratery na Księżycu. W 1647 r. ukazała się „Selenographia sive Lunae descriptio...” („Selenografia, czyli opisanie Księżyca...”). W otwierających je rozdziałach gdański astronom opisał budowę swych lunet. To stąd wiemy, że na początku posługiwał się tak zwanymi soczewkami sferycznymi, szlifowanymi najchętniej ze szkła weneckiego.

Proszę przypomnieć krótko, jak to było z „podbojem” Księżyca przez ludzi.

Już od lat 60. XX wieku rozpoczęły się pierwsze udane próby lądowania na Srebrnym Globie. Jak pamiętamy, najpierw dotarły tam bezzałogowe radzieckie sputniki, które tak naprawdę miały za zadanie rozbić się na powierzchni Księżyca (np. Łuna 2). Później, pod koniec lat 60., Amerykanie wylądowali na Księżycu. Zasłużonym jest też nasz kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który w 1978 r. odbył lot w przestrzeń kosmiczną. Obecnie dookoła Księżyca lata kilka ziemskich sond, które bardzo dokładnie go fotografują.

Skąd bierze się blask Księżyca?

On sam z siebie nie potrafi świecić, jest tylko ciałem niebieskim dosyć zimnym. Cały jego blask wynika jedynie i wyłącznie z tego, że Słońce na niego świeci. O Srebrnym Globie można opowiadać wiele. W zależności od tego, jakie jest ułożenie Ziemi, Księżyca i Słońca, możemy różne ciekawe rzeczy obserwować. Czasem widzimy całą tarczę Księżyca oświetloną przez Słońce - nazywamy to pełnią, czasem jest to tylko część, jeśli połówka - nazywamy to kwadrą, a jeśli go nie widzimy, to znaczy, że mamy nów.

Czy z Księżyca można odczytać pogodę?

Niegdyś tak czyniono. Gdy w czasie nowiu Księżyc miał „rogi” zagięte w górę, oznaczało to słoneczną pogodę w najbliższych dniach, natomiast jeśli były one skierowane do dołu - wróżyło to deszcz. Księżyc dobrze widoczny, jasno świecący, zapowiadał długotrwałą pogodę, zamglony, otoczony białym, czasem tęczowym kręgiem, który nazywano lisią czapką, wróżył opady i mgły. Jeśli pełnia przypadła w Boże Narodzenie, zima miała być łagodna, a nadchodzący rok szczęśliwy i urodzajny. Odwrotnie działo się, jeśli w tym czasie wypadł nów.

Różne są nazwy pełni...

Jest ich kilkanaście. Głównie są one związane z tradycją rolniczą, więc jest Księżyc Plonów, ale także Niebieska Pełnia albo Różowy Księżyc. Inne nazwy są w Ameryce, inne w Azji, a inne w Europie. Wiosenna pełnia w Ameryce 14 maja to Milk Moon - Mleczna Pełnia, nazywana też czasem Pełnią Zająca lub Pełnią Kwiatów lub Pełnią Sadzenia Kukurydzy. We wrześniu mamy Pełnię Księżyca Plonów, w czerwcu Pełnię Truskawkowego Księżyca.

Jak daleko jest z Ziemi do Księżyca?

Kiedy jest najbliżej, mamy około 36 tysięcy kilometrów, a kiedy najdalej, około 400 tysięcy kilometrów. Dziś dzięki zjawisku „superksiężyca”, o ile dopisze pogoda i niebo będzie bezchmurne, będzie można wypatrywać także Leonidów, czyli najszybszego roju meteorów (tzw. spadających gwiazd). Będzie ich mniej niż Perseidów w sierpniu, ale może dzięki temu ich skuteczność w spełnianiu życzeń będzie wyższa (śmiech).

Skąd ta fascynacja Księżycem? Zakochani wzdychają do niego, a wiele osób wierzy w jego wpływ na nasze życie.

To duży obiekt, dość blisko Ziemi, więc wyprawa na Srebrny Glob jest w zasadzie już w zasięgu możliwości człowieka, to tylko kilkadziesiąt godzin podróży. Długo był on niezbadanym terytorium, ale ponieważ jest to obiekt spory, więc od starożytności ludzie go obserwowali. Choć niewiele o nim wiedziano i aż do osiemnastego wieku wierzono, że żyją tam ludzie albo jakieś stwory. Nawet w poważnych czasopismach umieszczano rysunki, jak wyglądają mieszkańcy Księżyca.

Plutarch pisał, że jest to wielkie zwierciadło, w którym odbijają się zarysy Ziemi, Herodot uważał, że są na nim góry, zaś Anaksagoras był święcie przekonany, że Księżyc to druga Ziemia. Poza tym jest to wyjątkowo piękne zjawisko. Duży, jasny obiekt na niebie, który świeci w nocy. Tak więc stwarza okazję do romantycznych spotkań i na pewno też w ten sposób stał się nam bliski. Wiele miłych chwil ludzie spędzili, patrząc w niebo i na Księżyc. Zapewne stąd ta fascynacja.

Jeżeli zrobisz dzisiaj zdjęcie Superksiężyca wyślij do nas ich zdjęcie na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska