Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoski watykanista: Będzie opóźnienie w beatyfikacji Jana Pawła II

Marek Bartosik
Tekst we włoskim tygodniku sugeruje, że pojawiły się przeszkody w procesie beatyfikacyjnym
Tekst we włoskim tygodniku sugeruje, że pojawiły się przeszkody w procesie beatyfikacyjnym www.panorama.it
Artykuł we włoskim tygodniku "Panorama" sugerujący, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II może się opóźnić ze względu na brak zeznań kard. Angelo Sodano oraz na fakt, że kard. Stanisław Dziwisz nie udostępnił osobistych notatek papieża, wywołał w Krakowie duże kontrowersje.

Biskup Tadeusz Pieronek, przewodniczący krakowskiego trybunału beatyfikacyjnego, uznał doniesienia tygodnika za niewiarygodne i niegodne komentowania.

Według innych bliskich współpracowników kardynała Dziwisza, wiarygodność artykułu Ignazio Ingrao podważają m.in. jego informacje nt. braku zeznań kard. Sodano, watykańskiego sekretarza stanu w czasach pontyfikatu papieża Polaka. W rzeczywistości najbliższy instytucjonalnie współpracownik Jana Pawła II miał należeć do osób, które stawały przed trybunałem w pierwszej kolejności. Zapewnia o tym Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, która uzyskała potwierdzenie tej informacji w Watykanie.

W Krakowie jednak znacznie większe zainteresowanie budzi sprawa osobistych notatek Jana Pawła II i ich roli w procesie beatyfikacyjnym. - Wszystkie dokumenty, których zażądał watykański trybunał, zostały mu przedstawione - mówił wczoraj, komentując doniesienia włos- kiego tygodnika, ks. Robert Nęcek, rzecznik kardynała Stanisława Dziwisza.

Z drugiej jednak strony, pytania o papieskie notatki wywołują w krakowskim Kościele zaskakującą powściągliwość. - Nic nie wiem na ten temat - powiedział nam nawet jeden z tutejszych biskupów.

Sprawa traktowana jest jako taka, w której wszystko należy do wyłącznej, osobistej dyspozycji dawnego papieskiego sekretarza.

Notatki mają charakter pamiątkowy

Jego bliscy współpracownicy uważają, że notatki mają przede wszystkim charakter pamiątkowy i nie mają znaczenia dla procesu beatyfikacyjnego. Przechowywane są prawdopodobnie w sejfie, w osobistych apartamentach kardynała Dziwisza w pałacu przy Franciszkańskiej 3.

Znajduje się wśród nich m.in. niewysłany list Jana Pawła II do sprawcy zamachu na jego życie Alego Agcy, rękopisy niektórych encyklik, ich wydruki z naniesionymi papieską ręką poprawkami, kartki z pozdrowieniami itp.

Jest też zegar z papieskiego apartamentu, ze wskazówkami zatrzymanymi na godzinie śmierci papieża, jego laska, Pismo Święte, a także kaseta z ostatnim nagraniem głosu Jana Pawła II. - To dziwne, ale przekazania tej kasety trybunał nie żądał - powiedział nam wczoraj jeden z bliskich współpracowników Dziwisza.

Informacje tygodnika ";Panorama" przypomniały też zapis testamentu Jana Pawła II na temat notatek. Papież napisał w tym dokumencie "(...) notatki osobiste spalić", a wykonawcą tego postanowienia uczynił "księdza Stanisława". Papieski sekretarz postanowił jednak notatki zachować. Fakt, że postąpił wbrew woli zmarłego wyjaśniany był absolutnie nadzwyczajnym charakterem notatek i pamiątek.

- Kardynał Dziwisz, jako opiekun spuścizny Jana Pawła II, budził dotąd bezgraniczne zaufanie. Teraz pojawił się tu znak zapytania. Ta sprawa może mieć ciąg dalszy - powiedział nam jeden z krakowskich znawców pontyfikatu Jana Pawła II. Dodał jednak, że biorąc pod uwagę watykańskie procedury, beatyfikacja papieża Polaka nadal jest procesem bardzo szybkim.

Włosi wskazują problemy

Włoski tygodnik "Panorama" w ostatnim wydaniu zamieścił artykuł o elektryzującym tytule "Wojtyła, beatyfikacja zmienia się w thriller".

"Prawdopodobnie szykuje się zwrot w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II" - czytamy m.in. w artykule.

W połowie maja komisja złożona z ośmiu teologów, pod kierunkiem prałata Sandro Corradini, promotora generalnego wiary, zajmie się oceną życia, dzieł i pism Wojtyły.

Dla wierzących i niewierzących na całym świecie Jan Paweł II już jest święty, wielu wskazuje, że 2 kwietnia 2010 roku (5. rocznica śmierci) będzie możliwą datą beatyfikacji.

Jednak na sprawie beatyfikacji pojawił się cień. Wśród blisko 120 świadków z Rzymu i Krakowa brakuje najbliższych współpracowników Wojtyły, a wśród nich Angelo Sodano, przez 15 lat sekretarza stanu. Ponoć Sodano nie chciał zeznawać, aby nie zaszkodzić żyjącym jeszcze ludziom.

W rekonstrukcji życia Jana Pawła II brakuje decydujących elementów, m.in. osobistych notatek papieża, które są w posiadaniu kardynała Dziwisza".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska