Zakopane: jest pierwszy krok do budowy nowego dworca

Zakopane: jest pierwszy krok do budowy nowego dworca

Łukasz Bobek

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Wszystko wskazuje na to, że do połowy 2015 roku powinien ruszyć w Zakopanem nowy dworzec autobusowy. Radni miejscy pod Giewontem zdecydowali o dzierżawie 4 hektarów gruntu w centrum miasta. To właśnie tam na powstać nowy dworzec wraz z parkingami i punktami usługowymi.
- Dzięki decyzji radnych, którzy wydzierżawili spółce Tesko teren PKP, powstanie nowy dworzec autobusowy, a także odmieni się dworzec kolejowy - zapewnia

- Dzięki decyzji radnych, którzy wydzierżawili spółce Tesko teren PKP, powstanie nowy dworzec autobusowy, a także odmieni się dworzec kolejowy - zapewnia Jerzy Piotrowski, szef spółki Tesko ©Łukasz Bobek

Decyzją rady 4 hektary terenu należącego dawniej do PKP, które miasto kilkanaście miesięcy temu skomunalizowało, zostaną wydzierżawione komunalnej spółce Tesko. Ta z kolei poddzierżawi ten grunt Małopolskim Dworcom Autobusowym (MDA), spółce Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Radni ustalili, że grunt zostaje przekazany pod konkretne zadanie. Ma tam powstać budynek dworca autobusowego z całą infrastrukturą. Ma ponadto zostać zachowana funkcja dworca kolejowego. Ponadto jest możliwość wybudowania lokali usługowych. Jednak rada zabezpieczyła ten teren tak, by nie powstało tam wielkie centrum handlowe. Będą mogły tam stanąć jedynie lokale o powierzchni do 200 mkw.


Umowa między miastem a spółką Tesko zostanie zawarta na 30 lat. Tesko będzie płaciło miastu dzierżawę za grunt. Ile - tego jeszcze nie ustalono.- Miasto będzie otrzymywało także podatek od nieruchomości. Kto go zapłaci, to jeszcze pozostaje w sferze pertraktacji - mówi Jerzy Piotrowski, szef spółki Tesko.

Tesko zamierza poddzierżawić 4 hektary PKP i MDA. Liczy na to, że to te firmy zapłacą podatek. - Koleje najprawdopodobniej dostaną w użyczenie połowę tego terenu. To m.in. dworzec kolejowy i perony. Za to PKP wyremontują budynek dworca, a także perony, które docelowo mają zejść pod ziemię. Na płycie górnej powstanie parking - mówi szef Tesko.

Drugą część wydzierżawią MDA. Na miejscu obecnego parkingu, tuż przy obecnym budynku dworca PKP, spółka ma wybudować nowy dworzec autobusowy. To ona ma wyłożyć pieniądze, ale też w całości zarabiać na obiekcie. - Jesteśmy tym jak najbardziej zainteresowani. Cieszymy się, że rada miasta podjęła uchwałę o wydzierżawieniu gruntu spółce Tesko. Teraz będziemy rozmawiali ze spółką komunalną o wzajemnej umowie i o tym, co ma tam powstać - mówi Marek Wilczek, prezes MDA.
Plany będzie musiał także zaakceptować burmistrz Zakopanego.

Na początku przyszłego roku Tesko, MDA i PKP będą dogrywać umowy między sobą. - Dworzec autobusowy może ruszyć w lipcu, sierpniu 2015 roku. Zaś całość jako centrum komunikacyjne autobusowo-kolejowe - w 2016 roku. Cała inwestycja pochłonie z pewnością kilkadziesiąt milionów złotych - dodaje prezes Jerzy Piotrowski.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
centrum

Zgłoś naruszenie treści / 2

A lokale do 200 metrów to niby co ...to nie kolejne centrum handlowe.
Dworzec Zakopane to powinien być dworcem a nie handlem.Przede wszystkim informacja turystyczna i parking samochodowy/nawet...rozwiń całość

A lokale do 200 metrów to niby co ...to nie kolejne centrum handlowe.
Dworzec Zakopane to powinien być dworcem a nie handlem.Przede wszystkim informacja turystyczna i parking samochodowy/nawet wielopoziomowy/..zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo