Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja im. Brata Alberta nagrodzona aż trzykrotnie. Kryształy Soli rozdane! [ZDJĘCIA]

Dawid Serafin
Już po raz dziewiąty rozstrzygnięto plebiscyt "Kryształy Soli". W czwartek w Muzeum Manggha z rąk marszałka Małopolski Marka Sowy, nagrody odebrało siedmiu przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Kryształy Soli to nagroda przyznawana od 2005 roku. Jej celem jest promowanie organizacji samorządowych działających w Małopolsce. W sumie na terenie województwa jest ich ponad 11 tysięcy.

Prócz nagrody Grand Prix, wyłoniono laureatów w pięciu kategoriach.

Po raz pierwszy w historii plebiscytu swoją nagrodę przyznali także internauci. W głosowaniu, za pośrednictwem serwisu krakow.naszemiasto.pl,wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Zwycięzca, Fundacja im. Brata Alberta z Radwanowic otrzymała 10 319 głosów.

Ada Kopeć-Pawlikowska, z Żydowskiego Muzeum Galicji nie kryła radości z otrzymanej nagrody w kategorii "ochrona dziedzictwa kulturowego".

- To wyróżnienie świadczy o dostrzeżeniu nas w przestrzeni miejskiej Krakowa. Nasze muzeum nie tylko pokazuje krzywdy, jakie doznał naród żydowski, ale przede wszystkim, to że społeczność żydowska jest ciągle żywa i bardzo aktywna w Krakowie - tłumaczy Kopeć-Pawlikowska. Liczy, że dzięki nagrodzie o muzeum odwiedzi jeszcze większa liczba osób niż dotychczas.

Zadowolony by także Kazimierz Czekaj z Jurajskiej Izby Gospodarczej, która zwyciężyła w kategorii "aktywizacja gospodarcza i obywatelska". - Zostaliśmy docenieni przez pracodawców. Cieszy nas także fakt, że w głosowaniu internetowym udało nam się uzyskać blisko pięć tysięcy głosów - mówi Czekaj.

- Chylę czoła przed organizacjami pozarządowymi. Chcę powiedzieć to z pełną odpowiedzialnością: nasz kraj nie dałby sobie bez Was rady. Organizacje pozarządowe są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa - powiedział obecny na wczorajszej gali Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Kryształy Soli w rękach organizacji pozarządowych

Grand Prix
Fundacja im. Brata Alberta, Radwanowice

Nagroda Internautów
Fundacja im. Brata Alberta, Radwanowice

Kategoria polityka społeczna, zdrowie oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych
Laureat: Fundacja im. Brata Alberta, Radwanowice
Wyróżnienie: Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Dać Szansę" w Wadowicach

Kategoria ochrona dziedzictwa kulturowego
Laureat: Fundacja Galicia Jewish Heritage Institute (Żydowskie Muzeum Galicji), Kraków

Kategoria edukacja naukowa
Wyróżnienie: Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie

Kategoria sport, turystyka, rekreacja, ekologia oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego
Wyróżnienie: Akademia Karate Tradycyjnego, Niepołomice

Kategoria aktywizacja gospodarcza i obywatelska
Laureat: Jurajska Izba Gospodarcza, Zabierzów
Wyróżnienie: Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i Ich Rodzinom "NADZIEJA", Wieprz

"Człowiek to ktoś, kto nosi w sobie coś większego niż on sam" - te słowa Antoine'a de Saint-Exupery'ego świetnie pasują do laureatów i organizacji, które postawiły sobie za cel bezinteresowną pomoc innym, walkę o zachowywanie tradycji i wartości, a także rozwijanie aktywności mieszkańców Małopolski. Wszystkim laureatom i wyróżnionym gratuluję nagród, ale także dziękuję za determinację i mądre zaangażowanie. Dzięki Wam dobre intencje stają się naszą wspólną rzeczywistością.

Marek Sowa
Marszałek Małopolski

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Aż trzy nagrody otrzymała fundacja im. Brata Alberta. Spodziewał się ksiądz aż tylu wyróżnień?

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony. Kilka late temu otrzymaliśmy wyróżnienie, ale nigdy nie zdobyliśmy aż tylu nagród. Problem, którym my się zajmujemy, czyli opieka nad osobami upośledzonymi to nie jest temat najważniejszy społecznie.Dlatego czujemy się dowartościowani.

Chyba najbardziej cieszy fakt, że otrzymaliście nagrodę internautów? Głosowało na Was ponad 10 tys. osób.
Nie wiem co takiego zrobiliśmy, że aż tyle osób zdecydowało się oddać na nas swój głos. My od lat robimy swoje, niezależnie czy dostajemy nagrody, czy też nie. W Radwanowicach mamy wspaniałych ludzi. A jeśli w pewnym miejscu powstaje coś dobrego i rozwija się pomyślnie, to jest zauważane przez innych. Cieszy mnie, że użytkownicy internetu docenili naszą działalność.

W jaki sposób ksiądz zamierza wykorzystać ten kapitał poparcia?
Nie wiem. Co roku staramy się zachęcać do przekazywania nam jednego procenta z podatku. Ciągle się rozwijamy. Mamy już w sumie 29 placówek i ponad tysiąc podopiecznych, ponad czterystu pracowników i setki wolontariuszy. A często pieniądze pozyskiwane z innych źródeł nie wystarczają. Dla nas jednak najważniejsze jest to, że od 1987 roku udało nam się przebyć sporą drogę. Zaczynaliśmy w małym dworze w Radwanowicach. Dziś jesteśmy fundacja, która uznawana jest za ogólnopolską.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska