Nowy rejestr pośredników i zarządców nieruchomości

Nowy rejestr pośredników i zarządców nieruchomości

Artur Osak

Polska

Aktualizacja:

Polska

Konferencja PFRN

Konferencja PFRN ©PFRN

Będzie można sprawdzić wiarygodność pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Od 20 grudnia 2013 będzie działał ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców nieruchomości utworzony przez Polską Federację Rynku Nieruchomości (PFRN).
Konferencja PFRN

Konferencja PFRN ©PFRN

Już od 1 stycznia 2014 roku następuje całkowita deregulacja znosząca wymogi na wykonywanie zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Nie potrzebne będą już licencje, aby wykonywać te zawody.

Nie będą obowiązywać żadne wymogi zarówno w zakresie niekaralności, wykształcenia, jak i kwalifikacji dla osób, które będą świadczyć usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Jedynie na przedsiębiorcy ciążyć ma obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Przy czym ustawodawca nie przewidział żadnych restrykcji za brak takowego ubezpieczenia.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości wychodząc na przeciw bezpieczeństwu klientów korzystających z usług pośredników i zarządców nieruchomości oraz wzorując się najlepszych europejskich rozwiązaniach, uruchamia ogólnopolski rejestr, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o pośrednikach i zarządcach nieruchomości świadczących usługi na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 roku. Dotychczas prowadzony, państwowy rejestr osób z licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości zostaje z zamknięty z dniem 31.12.2013.

Nowy rejestr, ma być elementem systemu potwierdzania kwalifikacji i kompetencji osób świadczących usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Ma on na celu przede wszystkim zapewnienie przyszłym klientom biur pośrednictwa i zarządców, rzetelnej informacji na temat osób wykonujących zawody rynku nieruchomości.

Gośćmi specjalnymi podczas konferencji, gdy ogłaszano zasady nowego rejestru byli Claudine Speltz - Prezydent CEPI (Europejskiej Rady Nieruchomości z siedzibą w Brukseli) i Xavier Ortegat - Dyrektor Zarządzający CEPI.

- Ponieważ nie przedstawiono dowodów, które pozwalałby zrozumieć przyczyny deregulacji, możemy zakładać, że przeprowadzono ją z przyczyn czysto politycznych – powiedział Xavier Ortegat - Dyrektor Zarządzający CEPI.

- Nowe reguły gry na polskim rynku nieruchomości są niejasne – powiedziała Claudine Speltz - Prezydent CEPI. – Nie można promować gospodarki europejskiej jako całość, jeżeli kompetencje poszczególnych krajów zrzeszonych w UE są inne. Możemy zadac pytanie władzom Polski: jakie były motywy wprowadzenia deregulacji, jeżeli w krajach takich jak: Niemcy, Irlandia, Czechy, Francja czy Belgia wprowadzane są dodatkowe zabezpieczenia i regulacje na rynku nieruchomości, chroniące klientów – dodała Claudine Speltz.

Spis powszechny pośredników

PFRN będzie prowadzić internetowy, ogólnodostępny rejestr osób posiadających licencje nadane przez PFRN. - Rejestr będzie zawierał szczegółowe informacje o pośredniku lub zarządcy nieruchomości m.in. dane osobowe, kontakt, zdjęcie, opis jego doświadczenia, wykształcenie. Co ważne, w rejestrze pośrednik i zarządca nieruchomości, będzie musiał podać informacje o posiadanym ubezpieczeniu tj. nazwę ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną. Dane te, będą szczególnie istotne z punktu widzenia wiarygodności osoby wykonującej zawód - mówił Leszek A. Hardek, Prezydent PFRN.

Zgodnie z założeniami ustawodawców, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma zabezpieczać interesy klientów korzystających z usług pośredników lub zarządców nieruchomości. Niestety pośpiech oraz zupełne lekceważenie opinii środowiska przy tworzeniu zapisów ustawy deregulacyjnej spowodował, że brakuje przepisów, które określały by restrykcje za brak takowego ubezpieczenia. W praktyce może okazać się, że wiele biur nieruchomości nie wykupi stosownej polisy po 1 stycznia 2014 roku.
1 »

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czyli prawo jest prawem, a kasa musi być po naszej stronie?

Zarządca nieruchomości z 16 letnim stażem bez licencji (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

"Miłość" państwa do zdzierania kasy z ludzi chcących zarządzać nieruchomościami jest niepohamowana. Jak w świetle obowiązującego prawa wyglądają państwa "licencje"? Czy pracodawca ma prawo rządać...rozwiń całość

"Miłość" państwa do zdzierania kasy z ludzi chcących zarządzać nieruchomościami jest niepohamowana. Jak w świetle obowiązującego prawa wyglądają państwa "licencje"? Czy pracodawca ma prawo rządać nieistniejących licencji jako warunku zatrudnienia na etacie zarządcy nieruchomości? Jaką wartość posiadają Państwa licencje, skoro są pozaprawne? Jak zmieniła się jakość zarządzania nieruchomościami od czasu powstania licencji (1998r.). Moim zdaniem są dwa rodzaje zarządców: "mieszkaniowcy" maksymalnie blokujący dostęp do zawodu i "komercyjni" kompetentni ludzie z których wielu nie ma licencji, ma za to sukcesy w skutecznym zarządzaniu sieciami handlowymi, czy magazynowymi. Bojkotowałem licencje od czasu ich powstania i dzień 31.12. 2013r. uważam za sukces sprawiedliwości i zdrowego rozsądku nad etatystycznym myśleniem rodem z PRL: nie ważne co umiesz, ważne jaki masz papier i kto za tobą stoi. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Z pośrednikiem czy bez

Janek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Sprzedaż nieruchomości przez pośredników czasem jest śmieszna przyprowadzanie sztucznych klientów ? Proponuje zająć się tym samemu prezentacja nieruchomości opowiadanie o swoim mieszkaniu to nic...rozwiń całość

Sprzedaż nieruchomości przez pośredników czasem jest śmieszna przyprowadzanie sztucznych klientów ? Proponuje zająć się tym samemu prezentacja nieruchomości opowiadanie o swoim mieszkaniu to nic trudnego Ja skorzystałem z agregatu ogłoszeniowego www.reklamujdom.pl polecam szybki sposób nie płace prowizji umieszczam ogłoszenie na wszystkich ważnych portalach w jednym miejscu. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hinkes

hinkes (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Wszystko zależy od typu transakcji. Akurat my współpracujemy z JARTOM, u nich udaje się nam załatwić najlepsze okazje, i jako kupujący nie płacimy prowizji, tak więc po co mamy się tym zajmować...rozwiń całość

Wszystko zależy od typu transakcji. Akurat my współpracujemy z JARTOM, u nich udaje się nam załatwić najlepsze okazje, i jako kupujący nie płacimy prowizji, tak więc po co mamy się tym zajmować samodzielnie? zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo