Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysunki i kostiumy do oper Verdiego zobaczyć można w Krakowie [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
W Operze Krakowskiej zobaczą państwo kolekcję strojów "występujących" na przestrzeni ponad 80 lat w przedstawieniach Verdiego, które wystawiane były w Teatrze Operowym w Rzymie. Najstarszy strój to suknia Viletty z "Traviaty", datowana na rok 1928, najmłodsze natomiast są szaty z "Nabucco" z roku 2004.

Wystawa powstała przy okazji obchodów 200. rocznicy urodzin jednego z najsłynniejszych włoskich kompozytorów. W ramach pokazu możemy zobaczyć nie tylko same stroje, ale przede wszystkim projekty postaci scenicznych i kostiumy, przygotowane przez tak znanych artystów, jak Luchino Visconti, Franco Zeffirelli, Pier Luigi Pizzi, Danilo Donati, Nicola Benois.

- Zobaczą państwo, jak przedstawili otoczenie, miejsca, postaci i włoskie pejzaże, zapisane w muzyce Verdiego - zaznacza Francesco Reggiani, dyrektor Archiwum Historycznego Teatru Operowego w Rzymie. Zobaczymy także, jak na przestrzeni lat zmieniały się w sztuce operowej mody.

Wystawa jest przedsięwzięciem Włoskiego Instytutu Kultury, przygotowanym we współpracy z Operą Krakowską.

Napisz:
[email protected]

Warto wiedzieć:

  • Na tej wystawie nie zabrakło kostiumów do mało znanych i rzadko wystawianych oper Verdiego, np. stroju Francesco Foscariego z "Dwóch Foskariuszy". Do inscenizacji z sezonu 1967/68 kostiumy przygotował znany we Włoszech artysta - Pier L. Pizzi.
  • Zobaczymy również kostiumy do najsłynniejszych oper Verdiego, co więcej - powstałych we współpracy z gwiazdami operowej (i nie tylko) mody. Uwagę przykuwa kostium do "Falstafa" słynnego Franco Zeffirellego, który powstał na sezon 1963/64.
  • Kostium z "Alziry", tragedii lirycznej w dwóch aktach, do której kostiumy przygotował Danilo Donati. Opera ta opowiadała o czasach podbojów Ameryki, więc artysta sięgnął w kostiumach po ornamenty sztuki Inków, m.in. motyw słońca.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska