Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia węglem w Krakowie. Mieszkańcy mają wątpliwości

Marcin Karkosza, Maria Mazurek
W poniedziałek sejmik przegłosował zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie. Mieszkańcy zwracają się do nas z pytaniami. Odpowiadamy.

Kraków. Radni zdecydowali: Będzie zakaz palenia węglem i drewnem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Samorządowcy odtrąbili sukces: uchwała zakazująca w Krakowie ogrzewania domów paliwami stałymi od września 2018 r. została przegłosowana. Ale mieszkańcy nie są pewni, co dokładnie oznaczają nowe przepisy. Pojawiają się pytania, na które staramy się odpowiedzieć.

Miasto wprowadza od stycznia program dopłat do rachunków dla osób, które zrezygnują z ogrzewania węglem. Czy mieszkańcy, którzy zachęcani przez urzędników już zlikwidowali piece węglowe, też będą mogli skorzystać z tych dopłat?

Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta: Nie. Program dopłat będzie realizowany od 2014 r., a prawo nie działa wstecz. Nie można więc objąć nim osób, które decyzję o wymianie pieca podjęły wcześniej. Jeśli czyjaś sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła przez wyższe koszty ogrzewania, może się zwrócić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o zasiłek. Tak jak do tej pory.

Marta Chechelska
, rzeczniczka MOPS: Do tej pory nie było dopłat do rachunków, więc piece likwidowały raczej osoby lepiej sytuowane, które obliczyły, że stać je na wyższe opłaty - i robiły to dobrowolnie. Natomiast uchwała sejmiku województwa zobowiązuje do likwidacji pieców również krakowian w nie najlepszej sytuacji finansowej - i tym osobom chcemy pomóc.

Program dopłat do rachunków ma trwać do 2022 r. Czy to oznacza, że po tej dacie krakowianie zostaną sami z wysokimi rachunkami?

Monika Chylaszek: To odległa perspektywa. Jest jednak oczywiste, że nie będzie można zostawić najuboższych bez pomocy. Za siedem-osiem lat będzie jasne, ile osób np. korzysta z dopłat, jakie kwoty trzeba rezerwować na ten cel w budżecie i wtedy przyjdzie czas na podejmowanie kolejnych decyzji.

8 proc. zanieczyszczeń powietrza w Krakowie pochodzi z okolicznych powiatów. Krakowianie nie będą mogli palić węglem, ale ich sąsiedzi - tak. Czy to się zmieni?
Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor środowiska: Zanieczyszczenia z zewnątrz stanowią niewielką część. Wiemy to na podstawie modelu matematycznego, uwzględniającego m.in. kierunki i częstotliwość wiatru. W gminach nie byłoby łatwo o zakaz, bo tam ludzie często nie mają alternatywy, jak w Krakowie - przyłączenia do gazu czy elektrociepłowni. Ale mogą zamienić piece węglowe na bardziej ekologiczne.
Marek Sowa, marszałek województwa: Trzeba wprowadzić program wymiany pieców w całym województwie, który będzie uzupełniał plan dla Krakowa.
Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów: Liczę się z tym, że w przyszłości i poza Krakowem nie będzie można palić węglem. Jeśli trzeba będzie, Zabierzów będzie jedną z pierwszych gmin, która podejmie takie działania.
Wacław Kula, wójt Liszek: Ja na razie mówię "nie" zakazowi, bo nie mamy takich możliwości finansowych jak Kraków. Ale jeśli one się pojawią, np. dzięki dotacjom, będę na tak.

Czy osoby rezygnujące z węgla będą musiały również wyburzyć/wyrzucić piece? Jeśli nie, jak urzędnicy zamierzają egzekwować zakaz ich używania?

Piotr Odorczuk, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego: Stare piece, kaflowe, jak i zwykłe, będzie można zostawić.
Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta: Jeszcze nie wiadomo, jak przepis będzie egzekwowany.

Czy będzie można używać "blach" na drewno czy węgiel do gotowania?
Piotr Odorczuk: Tak, bo uchwała dotyczy tylko ogrzewania.

Czy będzie można używać kominków z płaszczem wodnym?

Piotr Odorczuk: Nie.

Jak dostać dopłatę
Uwaga, MOPS przyjmie wniosek dopiero po 1 stycznia. Dostaniesz dopłatę, jeżeli zlikwidujesz piec dopiero po tej dacie.
Dopłatę otrzymasz, jeśli dochód na członka Twojej rodziny nie przekracza 1368 zł netto miesięcznie (2439 zł osoby samotne) . Im mniejszy dochód, tym większa dopłata.
Dopłata przysługuje maksymalnie przez pięć miesięcy w roku - w sezonie grzewczym.
Dopłaty będą liczone dla powierzchni normatywnej (np. bez garażu, piwnicy) mieszkania lub domu, która nie może przekraczać: 35 mkw. - dla 1 osoby, 40 mkw. - 2 os., 45 mkw. - 3 os., 55 mkw. - 4 os., 65 mkw. - 5 os., 70 mkw. - 6 osób. Jeśli mieszkańców jest więcej, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 metrów kwadratowych.
- Jeśli Twój dom lub mieszkanie jest większe, niż wynika z powyższego przelicznika, możesz ubiegać się o dopłatę, ale i tak nie przekroczy ona normy mkw./liczba os.
Wniosek w MOPS trzeba złożyć wraz z dokumentami potwierdzającymi wymianę systemu ogrzewania. Może być to m.in.: faktura VAT, rachunek, protokół odbioru, zaświadczenie zawierające termin wymiany pieca, liczbę zlikwidowanych pieców lub kotłowni, rodzaj nowego ogrzewania.
Trzeba też przygotować:
- dokument potwierdzający prawo do zajmowania lokalu,
- umowę z dostawcą ciepła lub inny dokument potwierdzający zobowiązanie do płacenia za ogrzewanie (z wyjątkiem zmiany na piece olejowe).
MOPS będzie prowadził akcję informacyjną i szczegółowo objaśniał, jak wypełnić wniosek.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz palenia węglem w Krakowie. Mieszkańcy mają wątpliwości - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska