Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grób Henryka Reymana [ZDJĘCIA]

Łukasz Madej, historiawisly.pl
Grób Henryka Reymana na Cmentarzu Rakowickim.
Grób Henryka Reymana na Cmentarzu Rakowickim. fot. Andrzej Banaś
Kibice Wisły Kraków odwiedzają groby byłych zawodników "Białej Gwiazdy". A wielcy Wiślacy spoczywają na całym świecie. Sprawiła to zagmatwana historia losów Polski.

Na cmentarzu Bushbury pod angielskim Wolverhampton znajduje się grób byłego piłkarza Wisły, Antoniego Fujarskiego, który na Wyspy trafił wraz z Armią Andersa. W Anglii spoczywa także inny piłkarz, Józef Habowski. W Niles na obrzeżach Chicago odpoczywa dwóch innych Wiślaków - Zbigniew Kotaba i Bronisław Leśniak. Grobami obu piłkarzy opiekuje się Fan Club Wisła Chicago.

W Katowicach pochowany został współzałożyciel Wisły, pierwszy kapitan i twórca nazwy klubu, Józef Szkolnikowski. Z kolei w Stalowej Woli pogrzebano Rudolfa Patkolo, pierwszego cudzoziemca w barwach Wisły, a w Łomiankach Elżbietę Katolik, lekkoatletkę, olimpijkę z Monachium.

W Łodzi zakończył swą ziemską wędrówkę Andrzej Kowalówka, koszykarz całe życie związany z "Białą Gwiazdą", a w Żywcu spoczął Karol Bajorek, piłkarz Wisły przez 11 sezonów. W Dąbrowie Tarnowskiej odpoczywa Stefan Śliwa, a w Koniuszy koło Proszowic zapaśnik Bogdan Śmitkowski.

W Zakopanem znajduje się grób pisarza Kornela Makuszyńskiego, dzięki któremu reaktywowano zakopiański oddział TS Wisła.

Najwięcej Wiślaków odpoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. To tutaj pochowano słynnego Henryka Reymana.

Na tym samym cmentarzu odpoczywają także takie legendy Wisły jak bracia Kotlarczykowie, Władysław Kawula, Jerzy Jurowicz, Józef Adamek, Józef Kohut, Aleksander Stefaniuk, Stanisław Oko - Kowalski, Kazimierz Sołtysik czy Mieczysław Gracz.
Źródło:

Henryk Reyman (ur. 28 lipca 1897 w Krakowie, zm. 11 kwietnia 1963 w Krakowie) to największa legenda Wisły Kraków. Dla "Białej Gwiazdy" grał w latach 1910-1933. Zdobył dwa razy mistrzostwo Polski (1927, 1928). W obu sezonach był królem strzelców. Zdobywał odpowiednio – 37 i 30 bramek. W trakcie igrzysk w Paryżu był kapitanem polskiej reprezentacji. Reyman był podpułkownikiem Wojska Polskiego. Walczył w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej, czy w czasie powstań śląskich. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej. Dziś stadion Wisły nosi jego imię. Jego nazwiskiem nazwano ulicę przylegającą do obiektu.

Reyman pochowany jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska