"Bezpieczna droga do szkoły". Piękny finał naszej akcji...

"Bezpieczna droga do szkoły". Piękny finał naszej akcji [ZDJĘCIA]

Małgorzata Iskra

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska

"Bezpieczna droga do szkoły". Piękny finał naszej akcji
Uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym "Bezpieczna droga do szkoły"
1/14

Przejdź do
galerii zdjęć

©Joanna Urbaniec

W pięknej scenerii Białki Tatrzańskiej, w gościnnym obiekcie "Terma Białka", odbył się wczoraj uroczysty finał akcji "Bezpieczna droga do szkoły". O tym, jak ważny to problem, świadczą statystyki: tylko w 2012 roku na drogach województwa małopolskiego zginęło dziesięcioro dzieci w wieku 7-17 lat, a 562 zostało rannych. Część z nich zmierzała do szkoły...
Nasza akcja "Bezpieczna droga do szkoły" to przyjazna - i jak wczoraj można było zauważyć - udana forma edukacji uczniów młodszych klas szkół podstawowych dotyczącej bezpiecznego poruszania się na drodze. Ogłosiliśmy bowiem konkurs plastyczny na ten temat, a uczniowie małopolskich szkół chętnie wzięli w nim udział. Z wszystkich zakątków regionu, z blisko stu szkół, napłynęło aż 8,1 tys. prac. Piękne rysunki otrzymaliśmy z Sądecczyzny, Tarnowskiego, Małopolski zachodniej i - więcej niż zwykle - z Krakowa.


Spośród tak wielu interesujących propozycji trudno było wybrać te najlepsze, ale nie było wyjścia. Indywidualne nagrody - i miłe niespodzianki m.in. w postaci aparatów fotograficznych - otrzymało 12 uczniów. Najlepsze dzięki konkursowej aktywności klasy I, II, III i IV otrzymały od stowarzyszenia Alter Ego w nagrodę odtwarzacze DVD, a szkoła w Witeradowie, której uczniowie przysłali najwięcej interesujących prac, ufundowany przez oddział regionalny PZU stół do ping-ponga.

Radości z nagród oraz z możliwości skorzystania przez uczestników finału "Bezpiecznej drogi do szkoły" z basenu "Termy Białka" nie było końca. Największą jednak nagrodą będzie, jeśli dzięki rozwadze uczniów i kierowców droga do szkoły stanie się naprawdę bezpieczniejsza.

Nagrodzeni za piękne prace plastyczne nt. bezpieczeństwa drogowego
Czujemy się odpowiedzialni za naszych małych klientów


Nagrody indywidualne. W kategorii klas pierwszych

- I miejsce Łukasz Jedlecki z SP nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Trzebini
- II miejsce Gabriela Wilk z SP im. Wincentego Witosa w Woli Bajorskiej
- III Oliwia Maślanka z SP nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Trzebini

W kategorii klas drugich
- I miejsce Maria Fudala z ZSPiG w Czarnym Dunajcu
- II miejsce Mikołaj Łąpieś z ZS w Bielczy
- III miejsce Bartłomiej Dziura z SP w Sieprawiu

W kategorii klas trzecich
- I miejsce Marlena Kasprzycka z SP nr 2 w Przyszowej
- II miejsce Kamila Wojciechowska z SP im. KEN w Zbylitowskiej Górze
- III miejsce Anna Siuda z SP w Babicach

w kategorii klas czwartych
- I miejsce Mateusz Psioda z SP im. Jana Pawła II w Joninach
- II miejsce Stanisław Fryzowicz z SP im. Adama Mickiewicza w Stroniu
- III miejsce Katarzyna Niemczyk z SP nr 95 w Krakowie

Nagrody dla klas

- Spośród klas pierwszych najlepsza okazała się klasa I A Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witkowicach.
- Najlepsza klasa druga to II B Szkoły Podstawowej nr 98 w Krakowie.
- Najlepsza klasa trzecia to III A Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie.
- A za najlepszą klasę czwartą uznano tę z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Mikołaja w Bytomsku.

Najlepsza szkoła
Laur dla najaktywniejszej szkoły uczestniczącej w akcji "Bezpieczna droga do szkoły" otrzymała Publiczna Szkoła Podstawowa w Witeradowie.


***
Rozmowa z Jackiem Weremczukiem, dyrektorem Oddziału Regionalnego PZU w Krakowie
Wypadki uczniów - jak poważny to problem?
Gdyby ktoś spojrzał na suche statystyki, uznałby pewnie, że niewielki. Częściej bowiem ofiarami padają dorośli. Jednak nawet jedno dziecko, które na skutek wypadku zginęło lub doznało uszczerbku na zdrowiu, to już niepotrzebna tragedia. PZU dostrzega to zagrożenie i czuje się za nich odpowiedzialny.

Dlatego warto się ubezpieczać?
W trudnym momencie życia, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu, potrzebujemy środków dla przywrócenia sprawności, czy w miarę komfortowego funkcjonowania. Rozumie to coraz więcej rodziców, gdyż nieobowiązkowe ubezpieczenia uczniów stały się powszechne. Takie ubezpieczenie działa nie tylko w szkole i przez całą dobę.

Najlepiej jednak uważać na drodze...
Programy edukacyjne i prewencyjne przynoszą skutek - tragicznych wypadków komunikacyjnych z udziałem dzieci jest mniej. Musimy jednak pracować, by było jeszcze lepiej. PZU włącza się w liczne programy promujące bezpieczeństwo oraz w działania prewencyjne - także na rzecz dzieci. Z "Gazetą Krakowską" współpracujemy między innymi przy akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Propagujemy też bezpieczeństwo w górach, nad wodą i w domu. Ważna też dla nas jest akcja "Miś Ratownik": poszkodowany dzieciak dostaje maskotkę i wsparcie psychiczne, pomagające wyjść z powypadkowej traumy. Klienci oczekują od PZU zaangażowania w sprawie bezpieczeństwa na drodze, w wodzie i w górach.

Zapobiegać tragicznym zdarzeniom, to płacić mniej odszkodowań.

Ale to przede wszystkim mniej cierpienia dzieci, mniej rodzinnych dramatów. Oczywiście działania prewencyjne wpływają na to, że ludzie zachowują się rozważniej, jednak, pamiętajmy, że mniej wydatków PZU na odszkodowania, to niższa składka w kolejnym roku.

Jaką radę ma Pan dla uczniów?
Życzę im, by nigdy nie doświadczyli wypadku, a o zagrożeniach wiedzieli tylko z takich akcji, jak "Bezpieczna droga do szkoły". Również tego, by te zagrożenia mądrze omijali. A wszystkim uczestnikom akcji - nie tylko nagrodzonym uczniom - gratuluję pięknych, mądrych prac, świadczących o dużej wyobraźni. Mam nadzieję, że nie będzie ich ona opuszczała w drodze do i ze szkoły.

Rozmawiała Małgorzata Iskra
\

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dupa

chuj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

chuj dupa

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo