Menu Region

Najbardziej zatrute miasta Europy - Kraków na podium, N....

Najbardziej zatrute miasta Europy - Kraków na podium, N. Sącz w czołówce! [RAPORT]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

jkl

20Komentarzy Prześlij Drukuj
Kraków zajmuje trzecie, a Nowy Sącz szóste miejsce wśród europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Tak wynika z raportu, który opracowała Europejska Agencja Środowiska (EEA).
1/3

(© fot. Anna Kaczmarz)

Opis: Smog nad Krakowem, październik 2013 r.
Przejdź do galerii
W okresie od 2009 do 2011 r. nawet do 96 proc. mieszkańców miast w Europie było narażonych na oddziaływanie drobnego pyłu zawieszonego (PM 2,5) i nawet do 98 proc. - na oddziaływanie ozonu troposferycznego (O3) w stężeniach przekraczających bezpieczne poziomy wyznaczone w wytycznych WHO - czytamy w omówieniu raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Zestawienie EEA zawiera liczbę dni, w których przekroczone zostały normy zawartości różnych szkodliwych substancji.


W Krakowie liczba dni, w których dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM 10 (50 µg/m3) został przekroczony to 150,5. W Nowym Sączu - 126. W Tarnowie - 82. Tymczasem Unia Europejska dopuszcza tylko 35 dni w roku z przekroczoną normą PM 10. W zestawieniu znalazło się 387 miast.

MiejsceMiastoKrajLiczba dni z zanieczyszczonym powietrzem (PM 10)
1.PernikBułgaria180
2.PłowdiwBułgaria161
3.KRAKÓWPolska150,5
4.PlewenBułgaria150
5.DobriczBułgaria145
6.NOWY SĄCZPolska126
7.GliwicePolska125
8.ZabrzePolska125
9.SosnowiecPolska124
10.KatowicePolska123
15.RybnikPolska113
23.TychyPolska105
27.KielcePolska100
28. PrzemyślPolska99
29. LegnicaPolska99
30.RzeszówPolska98
34. Ostrów WielkopolskiPolska91
36. PoznańPolska88
37.Piotrków TrybunalskiPolska88
46.TARNÓWPolska82
80.WarszawaPolska57,5


Do zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się pojazdy, działalność przemysłowa i rolnicza oraz gospodarstwa domowe - czytamy w raporcie. W sprawozdaniu wykazano, że pomimo zmniejszających się poziomów emisji i ograniczenia stężenia niektórych zanieczyszczeń powietrza w ostatnich dziesięcioleciach, problem zanieczyszczenia powietrza w Europie jest daleki od rozwiązania.

Zakaz palenia w piecach w Krakowie węglem i ciężkimi olejami - to zapisy uchwały, którą we wtorek przygotował zarząd województwa małopolskiego. Dopuszczalne będzie palenie drewnem, gazem ziemnym, olejem opałowym i odpowiednim napędowym. Czytaj więcej: Kraków: zakaz palenia węglem, drewno dopuszczone.

Smog w Krakowie taki, że każdy z nas wypala 127 paczek w rokuArtykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
20

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Palenie kabli, plastików to zmora i tragedia podkrakowskich wsi

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus (gość)  •

Trudno się dziwić, moi sąsiedzi to półmózgi i palą kable żeby wydobyć miedź i sprzedać, a także plastiki i inne g*wna, żeby się ogrzać. Straż Miejska nic na to nie może poradzić, Policja również, także trujmy się nadal! Niech żyje ludzka inteligencja i pogoń za groszem na łatwiznę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

infrastruktura

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ruch obrony (gość)  •

powinno sie podlaczyc wiekszosc mieszkan do elektro-cieplowni - mniejsze koszty plus zdrowsze powietrze, sprawdzac spalanie aut, usprawnic system komunikacji miejskiej, opracowac korytarze wentylacyjne ale do tego trzeba madrej i rzetelnej wladzy, i urzednikow.........

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kraków - nie dla idiotów:)

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

huop (gość)  •

trzeba pakować walizy i wiać z tego syfu.. dla dobra dzieci!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Skąd ten ranking?!

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wojciech (gość)  •

Od kilku kwadransów staram się znaleźć skąd wziął się ten ranking. Wszyscy kierują do raportu o jakiści powetrza w którym NIE MA ŻADNEGO RANKINGU MIAST. Skąd więc te dane?

PS. Nie chodzi mi o to, że dane są fałszywe, bo to, że krakowskie powietrze jest silnie zanieczyszczone, to żadne odkrycie. Jestem jednak ciekaw jak wypadają inne miasta europejskie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czas na wyprowadzkę

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ryszard (gość)  •

Ze względu na zdrowie moich dzieci, czas się wyprowadzić z mojego kochanego miasta. Może kiedyś ludzie tu jeszcze zmądrzeją, póki co są chyba za bardzo zaczadzeni, żeby móc logicznie myśleć.

odpowiedzi (0)

skomentuj

tanszy gaz

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakowiak (gość)  •

Gdyby obniżyli cenę gazu z 1,40gr za 1m3, na 0.50gr za 1m3 to wszyscy palili by gazem w piecach, wtedy nie tylko w Krakowie ale i w całej polsce zmniejszyło by się zanieczyszczenie! ! !
Nie będę komentował próby wprowadzeniu ustawy zakazującej palenia węglem w Krakowie gdyż jest to szczyt głupoty, biorąc pod uwagę stan budżetów Polskich rodzin!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prezydencie, do dzieła! Wyzwanie na miarę XXI wieku.

+15 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

R (gość)  •

Dla prezydenta Krakowa oczyszczenie powietrza w mieście powinno być wyzwaniem. prezydentura jest okazją, aby pozostawić coś po sobie i zapisać się chlubnie w historii, jak Dietl. Wydawanie pieniędzy na inwestycje typu,, fajerwerki", róźne centra kongresowe, podziemne muzea , marzenia o olimpiadach, to bezsens. Ludzie się duszą naprawdę, nie w przenosni, stoją w korkach, potykają się o nierówne chodniki i wpadają do dziur w jezdniach. Ulice nieoświetlone, lampy nad Wisłą od kilku lat są planowane, wokół brud. Likwidacja takich bolączek to banał, nie to co lansowanie
Krakowa na MAGICZNE MIASTO. Żenada.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gdyby urzędasy łapówkarze nie wyraziły zgody na zabudowę miejsc, które miały za zadanie

+13 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tabaluga (gość)  •

tworzyć korytarze powietrzne, nie kisilibyśmy się w tym syfie. Wywiało by bezproblemowo i spokój, ale nie... trzeba jeszcze było w tych kilku miejscach postawić bloki i zmienić plan zagospodarowania przestrzennego bo kasa się przyda.

skomentuj

Nie za bardzo wie o czym pisze

+1 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomasz (gość)  •

Korytarze powietrzne już są tworzone. Przez kontrolerów ruchu lotniczego. Kisimy się w syfie dlatego, że Kraków w ogóle nie nadaje się do tego, żeby cokolwiek w nim spalać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mylisz się

+10 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tabaluga (gość)  •

Cóż za błyskotliwość... Pisząc o korytarzach powietrznych mam na myśli nie przestrzeń lotniczą, lecz wolne przestrzenie, pozbawione wysokiej zabudowy co było zaplanowane X lat temu, a zostało zabudowane wbrew wcześniejszym planom. Nie zarzucaj mi, że nie wiem o czym piszę bo wiem i to doskonale :-p

odpowiedzi (0)

skomentuj

CO ZA PALANTY

+16 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

walę was!!! (gość)  •

Wy palanty rządowe , dajcie ludziom zarobić godziwie to nie będą palić w piecach węglem i innymi badziewami ,a wy możecie sobie palić gazem bo jesteście przy KORYCIE i macie szmal

odpowiedzi (0)

skomentuj

NOWY SACZ to tragedia!!!!!!!!!!!

+9 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

nie ma czym oddychać,człowiek sie dusi zakazac palenia smieciami straz miejska do roboty!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »