Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontują Mogilską, mimo protestu ekologów

Marcin Karkosza
Ul. Mogilska
Ul. Mogilska fot. Andrzej Banaś
Zapowiadana na wrzesień przebudowa ul. Mogilskiej opóźnia się. Inwestycja wciąż oczekuje na wydanie ostatecznego pozwolenia na budowę z wydziału architektury, a w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska leży wniosek ekologów o wstrzymanie budowy. Przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapewniają jednak, że prace na ulicy ruszą jeszcze w tym roku i dodają: - Przebudowa już się rozpoczęła.

W zeszłym tygodniu wydział architektury odwiesił postępowanie związane z wydaniem pozwolenia na budowę, o które wykonawca przebudowy ul. Mogilskiej stara się od lipca. Aby do tego doszło, firma Budimex musiała ponownie przedstawić urzędnikom raport oddziaływania na środowisko. Choć sprawa znów nabiera tempa, ostateczne wydanie decyzji może zająć nawet dwa miesiące.
Remont Mogilskiej wciąż próbują zablokować ekolodzy, którzy zwrócili się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o uchylenie decyzji środowiskowej dla przebudowy tej ulicy. Według nich, źle przeprowadzono analizy natężenia ruchu, co skutkuje zafałszowanymi prognozami emisji spalin i natężenia hałasu po przebudowie.

Przedstawiciele ZIKiT są jednak pewni, że modernizacja Mogilskiej wkrótce się rozpocznie: - W RDOŚ toczy się postępowanie wyjaśniające, jednak cały czas obowiązuje nas prawomocna decyzja środowiskowa wydana w 2009 roku, czekamy już tylko na pozwolenie z wydziału architektury - mówi Krzysztof Migdał, zastępca dyrektora ZIKiT ds. inwestycji.

Głównym elementem inwestycji ma być modernizacja torowiska w ciągu ulicy, jednak "przy okazji" przebudowane zostaną także jezdnie, pojawią się nowe ścieżki rowerowe, stworzony zostanie system sterowania ruchem oraz powstanie nowe skrzyżowanie Meissnera-Lema.

Urzędnicy wskazują, że część prac towarzyszących już trwa. - Do takich zaliczyć należy choćby budowę nowej stacji trakcyjnej, która powstaje przy al. Jana Pawła II, obok pętli tramwajowej Wieczysta - mówi Krzysztof Migdał.

Prace budowlane rozpocząć mogłyby się także w kilku innych miejscach, jednak urzędnicy nie chcą dopuścić do sytuacji, w której na rozkopanym placu trzeba by przerwać budowę z powodu braku wszystkich dokumentów. - Chcemy, aby całość inwestycji była przeprowadzona odcinkami, z jak najmniejszymi utrudnieniami dla mieszkańców - mówi przedstawiciel ZIKiT.

Prawdopodobnie główna część przebudowy rozpocznie się od strony ronda Mogilskiego, potem prace mają być przenoszone na kolejne fragmenty ulicy w kierunku Nowej Huty. Według założeń na odcinkach, na których wyłączona będzie komunikacja tramwajowa, funkcjonować będą autobusy zastępcze z taką samą częstotliwością jak zawieszone kursy tramwajowe. To wszystko ma być zrealizowane jeszcze w tym roku.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska