Prowadzenie pod wpływem alkoholu – skontroluj się sam i...

  Prowadzenie pod wpływem alkoholu – skontroluj się sam i uniknij konsekwencji prawnych i ryzyka.

  .

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Prowadzenie pod wpływem alkoholu – skontroluj się sam i uniknij konsekwencji prawnych i ryzyka.
  Obecnie coraz mniej ludzi decyduje się na picie a potem prowadzenie pojazdu, a jeśli piją to nie biorą kluczyków do ręki. Spowodowane jest to zaostrzonymi przepisami oraz bardziej rygorystycznym traktowaniem osób będących pod wpływem alkoholu. Pomimo malejącej tendencji do spożywania napojów wyskokowych, a następnie prowadzenia pojazdów i tak liczba wypadków na drogach spowodowana przez alkohol nie spada.
  Prowadzenie pod wpływem alkoholu – skontroluj się sam i uniknij konsekwencji prawnych i ryzyka.
  Jazda pod wpływem alkoholu jest kwalifikowana jako wykroczenie lub przestępstwo. Przyłapanie na gorącym uczynku wiąże się z karą lub grzywną. To, jaki dostaniemy mandat, wyrok lub karę zależy od stopnia upojenia alkoholowego. Najczęściej wiąże się to z zatrzymaniem prawa jazdy, co uniemożliwia dalszą jazdę. Kierowanie po alkoholu w przypadku zatrzymania przez policję kończy się sprawą w sądzie. Jeszcze większej powagi sprawa nabiera w przypadku, gdy przez alkohol został spowodowany wypadek lub kolizja.
  Założenie procesu mówi o najsurowszym możliwym ukaraniu sprawcy zdarzenia na wniosek prokuratora. Wiele zależy jednak od tego czy kierowca prowadził samochód po spożyciu alkoholu czy będąc w stanie nietrzeźwości.

  Jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu?
  Artykuł 46. Ust. 2 z dnia 26. Października 1982r o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi, że osoba jest po użyciu alkoholu jeśli zawartość tej substancji w organizmie wynosi 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu alkomat rejestruje 0,1 do 0,25 mg alkoholu w 1 dm sześciennych powietrza. Prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu ma konsekwencje zależne od stężenia alkoholu w organizmie i zaistniałych okoliczności. Takiej osobie grozi grzywna od 50 do 5000zł, zabranie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych lub prawa jazdy na czas od pół roku do 3 lat.
  Z kolei jeśli osoba ma powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi uznawana jest za nietrzeźwą. Jest to w myśl polskiego prawa przestępstwem. Osoby nietrzeźwe poddawane są surowym sankcjom. Jedną z nich jest utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, a maksymalnie 15 lat. Okoliczności wykroczenia decydują ponadto o wysokości grzywny. Osoby prowadzące jako nietrzeźwe po raz pierwszy muszą zapłacić grzywnę w wysokości 5000 zł, zaś prowadzenie po pijanemu po raz drugi wiąże się z kosztem 10 000 zł. Jeśli nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek zobowiązany jest on zadośćuczynić poszkodowanemu kwotą w wysokości 10 000 zł lub wyższą. Istnieje również prawdopodobieństwo pozbawienia wolności od 2 do 15 lat.

  Prowadziłem po pijanemu – co teraz?
  Warto zaznaczyć, że wykroczenie różni się od przestępstwa. Skazanie za wykroczenie ma mniejsze skutki i mniej dalekosiężne. Wykroczenie nie jest odnotowywane w rejestrze karnym z wyjątkiem sytuacji osadzenia w areszcie.
  Co ciekawe, istnieją samochody z blokadą alkolock. To blokady możliwe do zainstalowania w samochodzie i uniemożliwiające jazdę w stanie nietrzeźwości. Osoba skazana na karę niemożności prowadzenia pojazdów mechanicznych może ubiegać się o zezwolenie na poruszanie się takimi pojazdami ale najwcześniej po upływie połowy okresu zasądzonego. Jeśli zasądzenie jest dożywotnie to minimalny okres odczekania wynosi 10 lat. W praktyce wygląda to w ten sposób, że gdy sąd zezwoli na takie złagodzenie wyroku, osoba ma zmienione w prawie jazdy informacje na temat prowadzenia pojazdów – zostaje tam umieszczona wzmianka o możliwości prowadzenia pojazdów wyłącznie z alkolockiem. Przy kontroli policyjnej prowadzący pojazdem powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający odbycie przeglądu i kalibracji alkomatu, czego powinien dopilnowywać co roku.
  Utrata prawa jazdy a zatrzymanie prawa jazdy
  Są to pojęcia o odmiennym znaczeniu. Zatrzymanie prawa jazdy ma miejsce w momencie zatrzymania kierowcy pod wpływem alkoholu. To odebranie kierowcy dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych przez policję. Następnie Policja wysyła dokument do starostwa. W kolejnym kroku Sąd decyduje o tym, co uczynić z pijanym kierowcą. Utrata prawa jazdy to natomiast czasowe lub dożywotnie utracenie uprawnień do prowadzenia pojazdów. W momencie utraty prawa jazdy nieważny staje się egzamin na prawo jazdy. Prawo jazdy traci się na okres minimum roku na podstawie wyroku orzekającego. Po upływie okresu po którym kierujący może ubiegać się o zwrot prawa jazdy niezbędne jest ponowne przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.

  Skontroluj się sam – jaki alkomat wybrać?
  Jeśli sporadycznie spożywasz alkohol i nie masz doświadczenia związanego z czasem, w jakim jesteś nietrzeźwy a do tego jeździsz samochodem, warto wyposażyć się w alkomat, który pomoże ci sprawdzić swój stan przed planowaną podróżą. Dużo ludzi siada za kierownicę po wypitym kieliszku, czego nie powinno się robić ze względu na nagle skaczący poziom alkoholu we krwi. Jeśli zdarza Ci się pic okazjonalnie i masz zaplanowana podróż warto skorzystać z wirtualnego alkomatu lub po fakcie skontrolować się urządzeniem.
  Wirtualne alkomaty działają na zasadzie testu. Musisz wpisać wiek, wagę, płeć, wzrost, ilość wypitego alkoholu i stan najedzenia. Wówczas alkomat wskaże Ci godzinę i dzień, w którym będziesz mógł bez obaw wsiąść za kółko. Z drugiej strony, można używać wirtualnego alkomatu do sprawdzenia ile możesz wypić i jakiego alkoholu aby móc spokojnie jechać o pożądanej godzinie.
  Tradycyjne alkomaty działają na zasadzie dmuchanego powietrza. Całkiem dobry alkomat to koszt około 400 zł, jednak te najbardziej przypominające policyjne kosztują już ok 1500 zł. Decydując się na kupno urządzenia, jakim jest domowy alkomat konsumencki musisz pamiętać o jego kalibracji. Istnieją 3 rodzaje alkomatów: z czujnikiem półprzewodnikowym, z sensorem elektrochemicznym i spektrofotometrycznym. Od rodzaju sensora zależy cena urządzenia. Półprzewodniki znajdują się w najtańszych, zaś spektrofotometry w najdroższych alkomatach.

  Jaki wybrać alkomat?
  Przy wyborze alkomatu zwróć uwagę na rodzaj czujnika – powinien być on duży dla wysokiej dokładności wyniku. Inne ważne aspekty to ilość pomiarów, po których alkomat rozregulowuje się i należy go skalibrować oraz ustnik – dobrze, gdy w zestawie jest ich kilka. Dobrze, gdy alkomat ma wyświetlacz, który pokazuje wartość liczbową stężenia alkoholu w powietrzu. Najtańsze urządzenia są bowiem wyposażone w diody, co może być złudne.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Elechrochemiczny

   KZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tylko elektrochemiczny, za swój alkohit x50 dałem nieco więcej niż te 400 zł, ale opłaca się mieć dobry alkomat. Kupno byle czego, to proszenie się o problemy, bo pół biedy, jezeli taki...rozwiń całość

   Tylko elektrochemiczny, za swój alkohit x50 dałem nieco więcej niż te 400 zł, ale opłaca się mieć dobry alkomat. Kupno byle czego, to proszenie się o problemy, bo pół biedy, jezeli taki półprzewodnikowy zawyża wynik, gorzej jeżeli zaniża.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama