Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alert w eWUŚ? Sprawdź, czy możesz ubezpieczyć się „wstecznie”!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Jeśli system eWUŚ nie potwierdza twojego prawa do bezpłatnej pomocy medycznej, zweryfikuj, czy masz szansę na „wsteczne” zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego
Jeśli system eWUŚ nie potwierdza twojego prawa do bezpłatnej pomocy medycznej, zweryfikuj, czy masz szansę na „wsteczne” zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego 123rf
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych „wsteczne” ubezpieczenie to rozwiązanie dla osoby, która w momencie korzystania z bezpłatnej pomocy lekarzy spełniała przesłanki do bycia ubezpieczoną, ale nią nie była. Najczęściej chodzi o członka rodziny osoby ubezpieczonej (np. małżonka, dziecko), który nie został przez tę osobę zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli w momencie korzystania z pomocy medycznej taki pacjent złożył pisemne oświadczenie o prawie do bezpłatnej opieki lub okazał inny dokument to potwierdzający, nie będzie musiał zwracać poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów swojego leczenia, jeśli uzupełni „wstecznie” zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Warunkiem jest zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego przez płatnika składek, np. w przypadku pracownika przez pracodawcę, w przypadku zleceniobiorcy przez zleceniodawcę, a w przypadku emeryta-rencisty przez ZUS/KRUS.

Ważny jest czas!

Czas na „wsteczne” zgłoszenie to 30 dni od dnia skorzystania z porady lekarza czy badania albo 30 dni od poinformowania przez Fundusz o wszczęciu postępowania administracyjnego w zakresie obowiązku poniesienia kosztów leczenia.

Liczą się również daty

Członka rodziny zgłaszamy np. na druku ZUS ZCNA. Z punktu widzenia prawa do świadczeń zdrowotnych kluczowa jest data, w której stawiliśmy się u płatnika składek z tym zamiarem. Powinniśmy się zmieścić we wspomnianym wcześniej terminie 30 dni. Przekroczenie tego terminu będzie wiązało się z koniecznością opłacenia kosztów udzielonej pomocy.

Inną sprawą jest zawarta w rubryce IV „Data uzyskania uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego”. Dopilnujmy, aby okres, w którym będziemy zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywał się z okresem, kiedy świadczenia rzeczywiście otrzymaliśmy. Ważne również jest, aby w okresie obejmującym wsteczne zgłoszenie osoba zgłaszająca członka rodziny podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, a członek rodziny spełniał przesłanki do bycia członkiem rodziny.

Każda placówka medyczna, która ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie pomocy medycznej, w przypadku niepotwierdzenia w systemie eWUŚ prawa pacjenta do bezpłatnej opieki, powinna go poinformować o tym fakcie.

Jeśli spotkała cię taka sytuacja, wyjaśnij swój status ubezpieczenia w oddziale lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia. W Małopolsce możesz to zrobić w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu. Adresy naszych sal obsługi klientów znajdziesz na stronie internetowej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Kontakt”.

Ubezpiecz się dobrowolnie

Jeśli mieszkasz w Polsce, ale nie obejmuje cię powszechne ubezpieczenie zdrowotne i nie możesz być do niego zgłoszony także jako członek rodziny, skorzystaj z dobrowolnego ubezpieczenia. Daje ono możliwość bezpłatnego korzystania z pomocy placówek ochrony zdrowia finansowanych przez NFZ, po samodzielnym opłaceniu comiesięcznej składki.

Potrzebną umowę o dobrowolne ubezpieczenie podpiszesz w swoim oddziale wojewódzkim NFZ. Dokładne wskazówki dotyczące zasad takich umów znajdziesz na stronie www.nfz-krakow.pl w zakładce „Instrukcja zawierania umowy dobrowolnego ubezpieczenia”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alert w eWUŚ? Sprawdź, czy możesz ubezpieczyć się „wstecznie”! - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska