Sądy pobłażliwe dla pijanych kierowców

  Sądy pobłażliwe dla pijanych kierowców

  Aleksandra Tyczynska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Sądy pobłażliwe dla pijanych kierowców

  ©Fot. Dariusz Śmigielski

  29-latek drugi raz przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu nie pójdzie do więzienia. Piotrkowska prokuratura chce odwołać się do Prokuratora Generalnego w tej sprawie
  Sądy pobłażliwe dla pijanych kierowców

  ©Fot. Dariusz Śmigielski

  Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim rozważa wystąpienie do Prokuratora Generalnego o wniesienie kasacji nadzwyczajnej w sprawie 29-latka skazanego na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał promil alkoholu w organizmie i był już wcześniej karany za jazdę po pijanemu. Tymczasem sędzia, która wydała wyrok znalazła wiele okoliczności łagodzących.


  29-letni mieszkaniec pow. opoczyńskiego został przyłapany na jeździe w stanie nietrzeźwości w grudniu 2015 r. w Woli Krzysztoporskiej (pow. piotrkowski). Miał promil alkoholu w organizmie. W maju 2013 r. był już karany za podobne przestępstwo – wówczas sąd odebrał mu prawo jazdy na rok.

  Początkowo 29-latek chciał się dobrowolnie poddać karze. Jednak prokurator domagał się dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla 29-latka i mężczyzna się wycofał. Sąd w pierwszej instancji skazał 29-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów i 10 tys. zł na Fundusz Pomocy pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie złożyła apelację utrzymując żądanie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i nie godząc się na warunkowe zawieszenie kary więzienia.

  Czytaj:Wypadek w Łękach Szlacheckich. Pijany kierowca potrącił 8-letnią dziewczynkę. Jest wyrok

  Sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Agnieszka Szulc-Wroniszewska odrzuciła apelację w całości i utrzymała wyrok w mocy. W pisemnym uzasadnieniu sędzia zauważa, że nie ma zamkniętego katalogu szczególnych okoliczności, które mogą wpływać na zawieszenie kary, więc należą one do swobodnej oceny sądu.

  Sędzia podkreśliła, że kara bezwzględnego pozbawienia wolności byłaby nadmiernie represyjna, bo – mimo, że oskarżony po raz kolejny prowadził w stanie nietrzeźwości – dopuścił się tego „występku w okolicznościach nie pociągających za sobą jakiegoś szczególnie wysokiego niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego”. Wzięła też pod uwagę to, że oskarżony przyznał się do winy, okazał skruchę, a stężenie alkoholu było niskie, bo tylko dwukrotnie wyższe „dla wartości, które pozwalają odróżnić przestępstwo od wykroczenia”. Ponadto od czasu odebrania mu prawa jazdy w 2013 r. „nie popełnił żadnego innego czynu zabronionego, prowadzi ustabilizowany tryb życia, cieszy się dobrą opinią, świadczy zatrudnienie”.

  Czytaj też:Wypadek w Łękach Szlacheckich. Pijany kierowca potrącił 8-letnią dziewczynkę [ZDJĘCIA]

  Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Sławomir Kierski poinformował nas, że prokuratura wystąpiła o pisemne uzasadnienie i w tej chwili rozważa wystąpienie do Prokuratora Generalnego z prośbą o wniesienie tzw. kasacji nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego.

  – Decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie – podkreśla prokurator Kierski.

  O ile w tej sprawie prokuratura trzyma rękę na pulsie, o tyle o prawdziwym farcie może mówić 24-latek, który w Łękach Szlacheckich (pow. piotrkowski) w maju 2016 r. potrącił po pijanemu 8-letnią dziewczynkę, która z mamą i młodszym braciszkiem w wózku szła chodnikiem. Młody mężczyzna uciekł z miejsca zdarzenia, ale już kilkaset metrów dalej rozbił samochód na betonowym ogrodzeniu. Szybko okazało się, dlaczego 24-latek stracił panowanie nad kierownicą i uciekał – miał prawie 2 promile w organizmie i nie miał uprawnień do kierowania pojazdami (wcześniej stracił prawo jazdy za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości). Ostatecznie policja zakwalifikowała to zdarzenie, jako kolizję i wysłała do sądu dwa wnioski o ukaranie (za spowodowanie kolizji i jazdę w stanie nietrzeźwości), a sąd w dwóch wyrokach nakazowych nałożył karę grzywny (w sumie 1.600 zł), 5 tys. zł na rzecz funduszu oraz 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Policja nie odwołała się od tych postanowień.

  Zaostrzą kary  Ministerstwo Sprawiedliwości, które monitoruje wyroki wobec pijanych kierowców, przekonuje, że zaostrzanie kar przynosi wymierne efekty – od 2011 r. stopniowo i znacznie spadła liczba skazanych za jazdę na podwójnym gazie – ze 130 tys. 285 osób do 53 tys. 783 osób. Ponadto w 2015 r. (kiedy nastąpiło ostatnie zaostrzenie kar) w porównaniu z poprzednimi latami więcej osób zostało skazanych na karę bezwzględnego pozbawienia wolności – średnio było to pół roku, a dla recydywistów ponad 8 miesięcy.
  Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości zaznacza, że rząd zaakceptował już przygotowany w ministerstwie projekt ustawy, która zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym (m.in. za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości). – Nowe przepisy wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci – dodaje Olszewska.

  Komentarze (38)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rowerzyści... co za dramat.

  derede (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Wole jechać za pijanym kierowcą niz trzeźwym rowerzystą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pijak zrozumie innego pijaka.

  Bartek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Może razem piją w jednej knajpie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a rowerzyści to co?

  Gonić zderzakiem pirackie pedały. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lubię patrzeć jak stoisz w korku a ja jadę.

  Bart (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  jak jesteś czerwony ze złości z nadciśnieniem, cukrzycą i wysokim cholesterolem. Jak obrzucasz innych inwektywami albo wyskakujesz z auta do bójki. A ja jadę szybko i sprawnie. Buahahahaha.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ostatnio widziałem takiego

  rowerzystę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  dojechał do skrzyżowania równorzędnego i zdębiał.Nie wiedział jak ma przejechać.Zatrzymał się na chodniku i obserwował chwilkę a później przeszedł przez pasy.Właśnie taką macie wiedzę.Jazda przed...rozwiń całość

  dojechał do skrzyżowania równorzędnego i zdębiał.Nie wiedział jak ma przejechać.Zatrzymał się na chodniku i obserwował chwilkę a później przeszedł przez pasy.Właśnie taką macie wiedzę.Jazda przed siebie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwielbiam jak deszcz pada. wtedy wygladasz jak piz... w podpasce a ja wybieram największą kałuże by

  ot, polak polakowi kaczorem (wilkiem) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sądy to druga mafia

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  sędziowie orzekają jak chcą. Prawo im na to zezwala. Nie należy zaostrzać przepisów a jedynie zmienić prawo tak by stosowane były obowiązujące obecnie sankcje. Mniej pobłażliwości dla idiotów na...rozwiń całość

  sędziowie orzekają jak chcą. Prawo im na to zezwala. Nie należy zaostrzać przepisów a jedynie zmienić prawo tak by stosowane były obowiązujące obecnie sankcje. Mniej pobłażliwości dla idiotów na drogach. Najwyraźniej sędzia sam jeździ po alkoholu skoro nie widzi w tym zagrożenia. Nie wypada zatem karać innego kumpla od kielicha. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to prawie jak ten tramwajarz morderca , biegli orzekli

  do dna i za kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  ,ze pare piwek w pracy w zaden sposob nie mialo wplywu na jego sprawnosc jako prowadzacego pojazd gdyz chlop byl znany z tego iz na weselach w noc obciagal sam 2 flachy x 0.75 L i nie wykazywal...rozwiń całość

  ,ze pare piwek w pracy w zaden sposob nie mialo wplywu na jego sprawnosc jako prowadzacego pojazd gdyz chlop byl znany z tego iz na weselach w noc obciagal sam 2 flachy x 0.75 L i nie wykazywal sladow upojenia alkoholowego zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak sie kara

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Dania: Policja konfiskuje samochody pijanych kierowców i wystawia je na licytację
  Kogo po 1 lipca w Danii policja złapie na jeździe po pijanemu, ten nie tylko traci prawo jazdy, ale także pojazd....rozwiń całość

  Dania: Policja konfiskuje samochody pijanych kierowców i wystawia je na licytację
  Kogo po 1 lipca w Danii policja złapie na jeździe po pijanemu, ten nie tylko traci prawo jazdy, ale także pojazd. Samochody te wystawiane będą potem na licytacji.

  Niemieckie media (rtl, n24,n-tv, die welt) obiegła informacja o rygorze wprowadzanym w Danii, który dotyczy nie tylko samych Duńczyków, ale także zagranicznych kierowców w tym państwie: Jeżeli policja złapie za kierownicą kogoś, kto ma 2 lub więcej promile alkoholu we krwi, ten musi liczyć się nie tylko z odebraniem prawa jazdy, ale także odebraniem samochodu, który zostaje bezzwrotnie skonfiskowany. Na baczności muszą mieć się wszyscy kierowcy, bo ustawa ta dotyczy nie tylko Duńczyków ale także turystów.
  Z tak samo surową karą muszą liczyć się kierowcy prowadzący pojazd, mający ponad 1,2 promila, którzy po jeździe po pijanemu (ponad 0,5 promila) zostali już złapani w przeciągu ostatnich trzech lat.
  Symbolbild Betrunken am Steuer / Atemalkoholtest
  W Niemczech 0,5 promila to jeszcze nie przestępstwo
  Kierowcom w Danii w takich przypadkach prawo jazdy odbiera się na trzy lata.
  Jak podkreśla Knud Reinhold z policji w Południowej Jutlandii władze mają nadzieje, że groźba konfiskaty samochodu podniesie bezpieczeństwo na duńskich drogach. - Wyznaczyliśmy cel, by w 2020 liczba ofiar śmiertelnych na drogach wyniosła maksymalnie 120 osób. Obecnie jest to około 200 śmiertelnych ofiar rocznie - powiedział.
  W parlamencie ustawę poparli prawie wszyscy
  Ustawa o konfiskacie samochodu bez możliwości jego odzyskania przeszła bez oporów przez duński parlament (Folketing), jak donosi portal wiadomości shz.de. Zastrzeżenia miały jedynie Czerwono-Zieloni i i Sojusz Liberalny.
  Henning Hyllested, rzecznik Czerwono-Zielonych ds. komunikacji i transportu wyraził zastrzeżenie, że konfiskata samochodu może dotknąć także członków rodzin kierowców jeżdżących po pijanemu. - Jeżeli jest to rodzinny samochód, którym np. matka rodziny dowozi dzieci do szkoły czy na zajęcia sportowe, to ta nowa regulacja ma poważny socjalny mankament - ostrzegał Hyllested. Zamożne rodziny mogą sobie kupić drugi samochód, ale co mają robić rodziny biedne - pytał.
  R

  Rzadka choroba: organizm sam wytwarza alkohol
  W Teksasie do szpitala trafia mężczyzna z 3,7 prom. alkoholu we krwi. Zapewnia, że nie bierze alkoholu do ust. Lekarze stwierdzają, że jego organizm sam wytwarza alkohol. (27.09.2013)
  Polityk domagał się surowych kar dla pijanych kierowców. Teraz sam wpadł
  Szokujący karambol. Jak powstrzymać kierowców jadących pod prąd na autostradzie?
  Duńska Rada Bezpieczeństwa na Drogach aprobuje nową ustawę. Domaga się jednak, by udzielano pomocy osobom nadużywającym alkoholu.
  We Włoszech jeszcze szybciej traci się samochód
  We Włoszech obowiązuje ustawa, która jest jeszcze bardziej rygorystyczna:Tam konfiskuje się samochody osobom, które mają 1,5 promila alkoholu we krwi. Auta trafiają także na licytacje.
  W Niemczech dopuszczalna granica stężenia alkoholu we krwi u kierowców to 0,5 promila. Początkujących kierowców i osoby poniżej 21. roku życia obowiązuje granica zero promili. Jazda ze stężeniem alkoholu we krwi od 0,5 promila do 1 promila traktowana jest w Niemczech jako wykroczenie, a nie jako przestępstwo. Przestępstwem jest jazda ze stężeniem powyżej 1,1 promila. Grozi za to odebranie prawa jazdy na pięć lat oraz kary grzywny lub pozbawienia wolności. Wysokość kary zależy od tego, czy alkohol był przyczyną spowodowania wypadku. Na początku br. niemieccy Zieloni proponowali, by wprowadzić z Niemczech zero tolerancji dla alkoholu za kierownicą.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @b

  123 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Po polsku powinno być : Tak się karze.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze ok nie wiem czy moja forma też nie jest prawidłowa

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Myślę w kilku językach stąd te błędy chodzi mi b o sens i myślenie o życiu innych wzorce i schematy tu nie przystoja człowiek jest najwazniejszy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mężczyzna w chwili zatrzymania miał promil alkoholu w organizmie !

  młody (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

  Co to jest na 29 letniego faceta ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sądy są po prostu RACJONALNE

  ała (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Mamy 130 tysięcy pijanych kierowców rocznie i "naciągane" 110 tysięcy miejsc w więzieniach. W których musimy zmieścić morderców, gwałcicieli, handlarzy narkotykami, handlarzy bronią, oszustów,...rozwiń całość

  Mamy 130 tysięcy pijanych kierowców rocznie i "naciągane" 110 tysięcy miejsc w więzieniach. W których musimy zmieścić morderców, gwałcicieli, handlarzy narkotykami, handlarzy bronią, oszustów, rozbójników, znęcaczy, sprawców pobić, podpaleń, złodziei samochodów...

  Więc jeśli zakładamy, że zabójca, psychopata itd. mają siedzieć, to po prostu NIE DA SIĘ tych pijaczków upchnąć do więzień. Nie ma jak ich wsadzić.
  I nie ma po co - wyszliby jeszcze gorsi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak ich nie upchniesz, to oni cię upchną

  keks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Do urny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest wyjście

  szeryf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 4

  Karać finansowo tak żeby zapamiętał na całe życie ,najlepiej adekwatnie do dochodów .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak najbardziej, to jest wyjście.

  prawnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Problem w tym, że adekwatna i surowa kara finansowa nie jest w stanie zaspokoić społecznej żądzy mordu. Jest w stanie zmniejszyć liczbę pijanych kierowców o kolejne kilkanaście tysięcy. Ale problem...rozwiń całość

  Problem w tym, że adekwatna i surowa kara finansowa nie jest w stanie zaspokoić społecznej żądzy mordu. Jest w stanie zmniejszyć liczbę pijanych kierowców o kolejne kilkanaście tysięcy. Ale problem czasów obecnych polega na tym, że lud znów chce mordu. Kary jako tępego znęcania się nad kimkolwiek, kto zostanie wskazany jako "zbrodniarz" (wróg, zdrajca, liberał, etc.).
  Więc gdyby Sąd mógł zabrać pijanemu kierowcy cały majątek i gdyby to zrobił, nadal ciemna masa zakrzyknie: Sąd łapówkę wziął! Czemu tak łagodnie! Zabić! Zgwałcić przedtem! Torturować! Krwi! Krwi!

  Bo taki jest homo sapiens (rzekomo: sapiens spapiens). Lekko ucywilizowane zwierzę.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zabierac dom samochod wszystko co ma wartosciowego

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  i szytbko sie nauczy zwalniac na drodze poza tym za wypadki z udzialem ludzi placic odszkodowania zabitym i rannym przez dlugi czas ... za granica jest mnie wypadkow dzieki temu ,KARAC KARAC KARAC


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jak jest?

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  nie powiesz chyba, że "za wypadki z udziałem ludzi" spowodowane przez nachlanych kierujących poszkodowanym lub ich rodzinom płaci ubezpieczyciel?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brednie

  123 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  W wielu bogatszych krajach Europy mandaty są niższe niż w Polsce i nikt nie krzyczy żeby je podnosić. Mniejsza liczba wypadków to też mit powielany przez naiwnych. Co do odszkodowań, to od tego są...rozwiń całość

  W wielu bogatszych krajach Europy mandaty są niższe niż w Polsce i nikt nie krzyczy żeby je podnosić. Mniejsza liczba wypadków to też mit powielany przez naiwnych. Co do odszkodowań, to od tego są ubezpieczenia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  statystyka

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3


  2010
  2014
  2015
  2014 - 2015
  2010 - 2015
  Belgia
  77
  65
  67
  4 %
  -10 %
  Bułgaria
  105
  91
  95
  4 %
  -12 %
  Czechy
  77
  65
  70
  7 %
  -8 %
  Dania
  46
  32
  30
  -8 %
  -35 %
  Niemcy
  45
  42
  43...rozwiń całość


  2010
  2014
  2015
  2014 - 2015
  2010 - 2015
  Belgia
  77
  65
  67
  4 %
  -10 %
  Bułgaria
  105
  91
  95
  4 %
  -12 %
  Czechy
  77
  65
  70
  7 %
  -8 %
  Dania
  46
  32
  30
  -8 %
  -35 %
  Niemcy
  45
  42
  43
  3 %
  -5 %
  Estonia
  59
  59
  50
  -15 %
  -16 %
  Irlandia
  47
  42
  36
  -15 %
  -22 %
  Grecja
  112
  73
  74
  2 %
  -36 %
  Hiszpania
  53
  36
  36
  0 %
  -32 %
  Francja
  64
  53
  54
  2 %
  -13 %
  Chorwacja
  99
  73
  82
  13 %
  -18 %
  Włochy
  70
  56
  56
  1 %
  -17 %
  Cypr
  73
  52
  66
  27 %
  -5 %
  Łotwa
  103
  106
  94
  -11 %
  -14 %
  Litwa
  95
  91
  82
  -10 %
  -19 %
  Luksemburg
  64
  64
  58
  -9 %
  0 %
  Węgry
  74
  63
  66
  3 %
  -13 %
  Malta
  36
  24
  26
  10 %
  -27 %
  Holandia
  32
  28
  28
  0 %
  -12 %
  Austria
  66
  51
  56
  10 %
  -14 %
  Polska
  102
  84
  77
  -8 %
  -25 %
  Portugalia
  80
  61
  60
  -2 %
  -33 %
  Rumunia
  117
  91
  95
  4 %
  -21 %
  Słowenia
  67
  52
  58
  11 %
  -13 %
  Słowacja
  65
  48
  51
  6 %
  -22 %
  Finlandia
  51
  42
  48
  15 %
  -3 %
  Szwecja
  28
  28
  27
  -2 %
  0 %
  Wielka Brytania
  30
  29
  29
  -1 %
  -4 %
  UE
  63
  51
  51,5
  1 %
  -17 %zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  statystyka dotyczaca europy i ciemnoludow typu polska rumunia bulgaria

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  to ilosc ofiar smiertelnych
  2010
  2014
  2015
  2014 - 2015
  2010 - 2015
  Belgia
  77
  65
  67
  4 %
  -10 %
  Bułgaria
  105
  91
  95
  4 %
  -12 %
  Czechy
  77
  65
  70
  7 %
  -8 %
  Dania
  46
  32
  30
  -8 %...rozwiń całość

  to ilosc ofiar smiertelnych
  2010
  2014
  2015
  2014 - 2015
  2010 - 2015
  Belgia
  77
  65
  67
  4 %
  -10 %
  Bułgaria
  105
  91
  95
  4 %
  -12 %
  Czechy
  77
  65
  70
  7 %
  -8 %
  Dania
  46
  32
  30
  -8 %
  -35 %
  Niemcy
  45
  42
  43
  3 %
  -5 %
  Estonia
  59
  59
  50
  -15 %
  -16 %
  Irlandia
  47
  42
  36
  -15 %
  -22 %
  Grecja
  112
  73
  74
  2 %
  -36 %
  Hiszpania
  53
  36
  36
  0 %
  -32 %
  Francja
  64
  53
  54
  2 %
  -13 %
  Chorwacja
  99
  73
  82
  13 %
  -18 %
  Włochy
  70
  56
  56
  1 %
  -17 %
  Cypr
  73
  52
  66
  27 %
  -5 %
  Łotwa
  103
  106
  94
  -11 %
  -14 %
  Litwa
  95
  91
  82
  -10 %
  -19 %
  Luksemburg
  64
  64
  58
  -9 %
  0 %
  Węgry
  74
  63
  66
  3 %
  -13 %
  Malta
  36
  24
  26
  10 %
  -27 %
  Holandia
  32
  28
  28
  0 %
  -12 %
  Austria
  66
  51
  56
  10 %
  -14 %
  Polska
  102
  84
  77
  -8 %
  -25 %
  Portugalia
  80
  61
  60
  -2 %
  -33 %
  Rumunia
  117
  91
  95
  4 %
  -21 %
  Słowenia
  67
  52
  58
  11 %
  -13 %
  Słowacja
  65
  48
  51
  6 %
  -22 %
  Finlandia
  51
  42
  48
  15 %
  -3 %
  Szwecja
  28
  28
  27
  -2 %
  0 %
  Wielka Brytania
  30
  29
  29
  -1 %
  -4 %
  UE
  63
  51
  51,5
  1 %
  -17 %zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jazda w polsce

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2


  Wypadków drogowych przybywa w Polsce w zastraszającym tempie. O jedną czwartą wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych drogowych kolizji. Powrót drogowego piractwa to efekt zniknięcia z dróg niemal...rozwiń całość


  Wypadków drogowych przybywa w Polsce w zastraszającym tempie. O jedną czwartą wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych drogowych kolizji. Powrót drogowego piractwa to efekt zniknięcia z dróg niemal połowy fotoradarów. Także policyjne kontrole wydają się mniej restrykcyjne. W efekcie kierowcy mają poczucie przyzwolenia na dodawanie gazu.

  Wypadki drogowe to w Polsce codzienność, podobnie jak wzrost liczby ofiar samochodowych kolizji. Jeszcze w kwietniu policja mówiła: jest lepiej, bezpieczeństwo na drogach się poprawia. Ale potem przyszedł szczyt wakacyjnego sezonu. Wraz z nim nastały czasy brawury i jej konsekwencji. Efekt? w czerwcu liczba zabitych w wyniku kolizji wzrosła aż o 25 proc. w porównaniu z podobnym okresem w ubiegłym roku.

  Przerażające statystyki wypadków drogowych

  Skąd taka różnica? Jak pisze „Gazeta Wyborcza” ubiegłe wakacje to szczyt okresu przykręcania kierowcom śruby w Polsce. W maju 2015 r. wprowadzono m.in. przepis o zabieraniu przez policję prawa jazdy w wypadku przekroczenia dozwolonej prędkości na terenie zabudowanym o 50 km. W pierwszym tygodniu obowiązywania nowego prawa aż 700 kierowców straciło swoje dokumenty – czyli tyle samo ile w całym 2014 r. Do tego drogówka prowadziła akcję zero tolerancji dla piratów drogowych. Niemal co weekend ogłaszano specjalne kampanie w rodzaju „bezpieczny powrót”, na drogi może i przesadnie wyjeżdżały patrole z przenośnymi radarami, które miały zapobiec wypadkom drogowym.

  Zobacz jak zbudowany jest fotoradar:

  1:54 / 2:02
  Czytaj też: Chłopaki płaczą

  Jednak w tym roku dla piratów drogowych nadeszły lepsze dni. Wszystko przez likwidację znienawidzonych przez kierowców fotoradarów. Nowe prawo zabraniało używania ich przez straże gminne i miejskie. I choć przepisów nie zmieniono bez powodów - wiele samorządów traktowało je jako źródło dodatkowych dochodów budżetowych i ustawiało je nie w miejscach najbardziej newralgicznych, tylko tam, gdzie najłatwiej było złapać prowadzących na łamaniu przepisów oraz gdzie dochodziło do wielu wypadków drogowych - to mimo zapowiedzi nie zwiększono liczby urządzeń, którymi miały posługiwać się policja i Inspekcja Transportu Drogowego. (Według przewidywań poprzedniego rządu te dwie instytucje miały ustawiać fotoradary w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie często dochodzi do wypadków drogowych, a nie tam, gdzie najłatwiej upolować mandat)

  O włos od wypadku drogowego... czyli skutki nadmiernej prędkości:

  Subaru niemal wjechało w grupkę dzieci. [Nagranie z monitoringu]
  W rezultacie liczba fotoradarów na drogach w Polsce spadła o połowę. Dziś na 10 tys. km polskich dróg przypada ich obecnie 11. W Szwajcarii jest to 54, a w Szwecji – 76. W dodatku skuteczność fotoradarów jest bardzo niska. Niemal dwie trzecie kierowców i tak jest bezkarnych. A do wypadków drogowych dochodzi coraz częściej.

  Negatywne skutki przymykania oczu na drogowe wykroczenia widać już w statystykach.
  Jak pisze Wyborcza tylko jednego dnia 28 maja w wypadkach drogowych zginęło 17 osób. To o jedną osobę więcej niż w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami w 2012 r., po której mieliśmy w Polsce żałobę narodową. Dziennik przypomina też koszty ponoszone przez Polskę w związku z wypadkami drogowymi - to 49 mld złotych rocznie. Czyli 2,8 proc. naszego PKB.

  CZYTAJ TAKŻENa drogach Polaków ginie zbyt wielu, ale o pasach pamiętamy WIĘCEJ ❯
  Tragiczny weekend wszystkich świętych na drogach. Już ponad 150 wypadków. Policja ostrzega WIĘCEJ ❯
  Masz komórkę? Ten spot musisz zobaczyć WIĘCEJ ❯
  Poprawę bezpieczeństwa na drogach mogłoby przynieść podniesienie wysokości mandatów, które należą obecnie do najniższych w Europie. Ale temat ten jest, ze zrozumiałych względów, niepopularny wśród polityków.

  Znacznie łatwiej jest za to zaostrzyć zasady przyznawania punktów karnych. I to zapowiada policja. Od stycznia stłuczka na drodze wewnętrznej będzie skutkować sześcioma dodatkowymi punktami (obecnie nie grozi za to nic). Wprowadzone będą także punkty za wyprzedzanie z niewłaściwezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mit powielany moze sprawdzimy statystyki ile ludzi ginie na drogach w polsce

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4


  Wypadków drogowych przybywa w Polsce w zastraszającym tempie. O jedną czwartą wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych drogowych kolizji. Powrót drogowego piractwa to efekt zniknięcia z dróg niemal...rozwiń całość


  Wypadków drogowych przybywa w Polsce w zastraszającym tempie. O jedną czwartą wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych drogowych kolizji. Powrót drogowego piractwa to efekt zniknięcia z dróg niemal połowy fotoradarów. Także policyjne kontrole wydają się mniej restrykcyjne. W efekcie kierowcy mają poczucie przyzwolenia na dodawanie gazu.

  Wypadki drogowe to w Polsce codzienność, podobnie jak wzrost liczby ofiar samochodowych kolizji. Jeszcze w kwietniu policja mówiła: jest lepiej, bezpieczeństwo na drogach się poprawia. Ale potem przyszedł szczyt wakacyjnego sezonu. Wraz z nim nastały czasy brawury i jej konsekwencji. Efekt? w czerwcu liczba zabitych w wyniku kolizji wzrosła aż o 25 proc. w porównaniu z podobnym okresem w ubiegłym roku.

  Przerażające statystyki wypadków drogowych

  Skąd taka różnica? Jak pisze „Gazeta Wyborcza” ubiegłe wakacje to szczyt okresu przykręcania kierowcom śruby w Polsce. W maju 2015 r. wprowadzono m.in. przepis o zabieraniu przez policję prawa jazdy w wypadku przekroczenia dozwolonej prędkości na terenie zabudowanym o 50 km. W pierwszym tygodniu obowiązywania nowego prawa aż 700 kierowców straciło swoje dokumenty – czyli tyle samo ile w całym 2014 r. Do tego drogówka prowadziła akcję zero tolerancji dla piratów drogowych. Niemal co weekend ogłaszano specjalne kampanie w rodzaju „bezpieczny powrót”, na drogi może i przesadnie wyjeżdżały patrole z przenośnymi radarami, które miały zapobiec wypadkom drogowym.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @b

  123 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Najpierw naucz się wklejać poprawnie tekst, a potem zajmij się czytaniem ze zrozumieniem. Tak żebyś przy następnej okazji wiedział co wklejasz.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hey 123 zbyt chłodnym okiem patrzysz na świat

  b (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Perfekcjonizm świadczy o zahamowaniach i wyrafinowaniu. Wklilambo była to tabela jeśli ty się lepiej znasz wklejaj swoje informacje aby pomóc ocalićżycie innych ludzo. O ile ci na tym zależy.....rozwiń całość

  Perfekcjonizm świadczy o zahamowaniach i wyrafinowaniu. Wklilambo była to tabela jeśli ty się lepiej znasz wklejaj swoje informacje aby pomóc ocalićżycie innych ludzo. O ile ci na tym zależy.. Wieje od viebie chłodem i dydtansem do ludzi chuba nie przepadasz za tłumem co? Za dużo pretensji i żalu zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile wzięła?

  kos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupia, bezmyślna sugestia!

  prawnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Pijany kierowca jest zazwyczaj naprawdę najmniej zdemoralizowanym człowiekiem, z jakim styka się Sędzia Wydziału Karnego.
  Myśl człowieku: jest dużo mniej miejsc w więzieniach, niż przestępców....rozwiń całość

  Pijany kierowca jest zazwyczaj naprawdę najmniej zdemoralizowanym człowiekiem, z jakim styka się Sędzia Wydziału Karnego.
  Myśl człowieku: jest dużo mniej miejsc w więzieniach, niż przestępców. Wyobraź siebie, że sądzisz: rano gwałciciela, potem zabójcę, potem wielkiego oszusta podatkowego, potem brata, który pociął nożem siostrę, potem członka gangu handlarzy narkotyków, potem pijanego kierowcę. I co?
  Zamkniesz pijanego kierowcę (który jednak tylko jechał, a szkody nikomu nie zdążył zrobić), a na wolności pozostawisz kogo? Mordercę, wielkiego oszusta podatkowego, tego, co nożem siostrę pociął?

  Zamiast wszystkim wokół podejrzewać o korupcję, po prostu zacznij myśleć. Szukać rzeczywistych przyczyn, a nie łatwych wymówek typu "wszyscy k**y i złodzieje".zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli: puszczasz wolno, żeby wreszcie zabił

  kos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Do 3 x sztuka?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z artykułu nie wnika, żeby sądy były szczególnie pobłażliwe dla pijanych kierowców.

  123 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Za to można się dowiedzieć, że czasami niezwykle pobłażliwa jest Policja.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo