Sąd nad Sądem Najwyższym. Sejm uchwalił ustawę PiS z...

  Sąd nad Sądem Najwyższym. Sejm uchwalił ustawę PiS z poprawkami prezydenta

  Maciej Deja (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sejm przegłosował w czwartek ustawę o Sądzie Najwyższym z poprawkami głowy państwa. Po zatwierdzeniu przez Senat, trafi ona na biurko prezydenta.
  Głosami posłów PiS projekt zakładający zmiany w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego został przyjęty w czwartek po południu. Na godzinę 20:00 zaplanowano posiedzenie senackiej komisji, która zaopiniuje ustawę, Izba Wyższa może ją przyjąć już w piątek.

  CZYTAJ TEŻ | ORĘDZIE PREMIER SZYDŁO WS. REFORMY SĄDOWNICTWA. "NIE DAMY SIĘ ZASTRASZYĆ OBROŃCOM INTERESÓW ELIT" [WIDEO]


  Przed głosowaniem nie zabrakło mocnych przemówień posłów opozycji. – Nie przestraszycie wszystkich sędziów. Lepiej nie wykonywać tego zawodu, lepiej z niego zrezygnować niż unikać wpływu i nacisku – powiedziała posłanka .Nowoczesnej Barbara Dolniak.

  Wcześniej, po negatywnym zaopiniowaniu przez komisję sprawiedliwości, Sejm odrzucił poprawki Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej i Kukiz’15 do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Sejm przyjął natomiast postulaty zgłoszone we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę.

  Źródło: TVP Parlament  Nocne obrady komisji miały dramatyczny przebieg. Ryszard Petru wyrwał z rąk przewodniczącemu Stanisławowi Piotrowiczowi mikrofon, część przedstawicieli opozycji otoczyła stół, napierając na niego. Politycy .Nowoczesnej domagali się również przerwania posiedzenia, a później obrzucili prezydium komisji kartkami z poprawkami.

  Prawo i Sprawiedliwość nie wycofało się z projektu, mimo negatywnych opinii Krajowej Rady Sądownictwa, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf oraz wątpliwości wyrażonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

  65 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Łańcuch Światła w Warszawie [ZDJĘCIA] Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim i marsz przed Sejm

  Łańcuch Światła w Warszawie [ZDJĘCIA] Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim i marsz przed Sejm

  Link do głównego zdjęcia

  ©Szymon Starnawski  – Stoję tu aby wyrazić niepokój. (…) Reforma sprawiedliwości będzie miała wpływ na sprawność i szybkość pracy sądów. RPO ubolewał, że posłowie wzajemnie się przekrzykują zamiast wspólnie zastanowić się, jak rozwiązać problemy zwykłych ludzi. – Te próby są nadal nieudane – stwierdził.

  Źródło: TVP Parlament  Przewodniczący .Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował do Polaków i sędziów Sądu Najwyższego, by „wytrwali w walce o sądownictwo”. Lider partii trzymając w dłoni książkę opisującą, jak powstaje tyrania, tłumaczył, że ludzie uginając się przed władzą pokazują jej, jak daleko może się posunąć. – Tylko razem możemy ich pokonać – powiedział Petru nawołując Polaków do wspólnych demonstracji przeciw rządom PiS.

  Źródło: TVP Parlament  Emocje sięgnęły zenitu, kiedy na mównicy sejmowej stanął Borys Budka. Poseł PO wręczył marszałkowi Sejmu listę posłów PiS, którzy jego zdaniem powinni być wykluczeni z głosowania ze względu na toczące się przeciwko nich procesy.

  – PiS oszukuje Polaków. Nie ma reformy, jest demolka i upartyjnienie – powiedział były minister sprawiedliwości w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.


  Źródło: AIP/x-news


  Budka zwrócił się również z mównicy do Jarosława Gowina, obecnie wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa, wcześniej – jego poprzednika na czele resortu sprawiedliwości. – Jarku, minister Ziobro zdeptał wszystkie twoje i moje reformy. Głosując za tą ustawą, zaprzeczysz rządom prawa, wszystkiemu, w co wspólnie wierzymy – powiedział poseł PO. Gowin, choć poparł ustawę, nie przyjął wyniku głosowania z takim entuzjazmem, jak reszta polityków koalicji.

  Źródło: TVP Parlament  Zarówno politycy PO, jak i .Nowoczesnej, nawoływali z mównicy obywateli do stawienia się pod Pałacem Prezydenckim, by wyrazić sprzeciw wobec prawa uchwalonego przez PiS i wywrzeć presję na prezydencie, by zawetował wszystkie trzy ustawy składające się na reformę sądownictwa.

  Podpisy pod apelem do prezydenta o zawetowanie ustaw zbierają też Ludowcy. Ich lider Władysław Kosiniak-Kamysz namawiał Polaków, by nie dali się oszukać, że kadry wszystko rozwiążą. Złe kadry nie dadzą dobre zmiany, będzie tylko mniej sprawiedliwości i mniej możliwości dochodzenia do niej.

  CZYTAJ TEŻ | PIS - PREZYDENT DUDA. WOJNA, ZWARCIE, CZY USTAWKA?


  Komunikat w związku z poprawkami do projektu ustawy wydał również Sąd Najwyższy. „Prezydent związany jest wskazaniem Ministra Sprawiedliwości i nie może samodzielnie dokonać wyboru sędziów, którzy pozostaną w SN. Jego rola sprowadza się do zatwierdzenia kandydatur Ministerstwa Sprawiedliwości”. Jak podkreślono głowa państwa, nie może zdecydować o tym, który z sędziów pozostanie w stanie czynnym”

  Źródło: TVP Parlament  Tymczasem przed gmachem Sejmu w trakcie głosowania i długo po nim trwała demonstracja. „Hańba! Hańba!” – skandował tłum, który od kilku dni gromadzi się przy ul. Wiejskiej w proteście przeciw zaproponowanym przez PiS zmianom w sądownictwie. Inni kładli się na drodze wzdłuż metalowych barier, odgradzających gmach Sejmu.

  74 zdjęcia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama