PiS przejmuje Sąd Najwyższy

  PiS przejmuje Sąd Najwyższy

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  PiS przejmuje Sąd Najwyższy

  ©Marek Szawdyn

  PiS wprowadza zmiany w Sądzie Najwyższym. Przewodniczącego ma mianować minister sprawiedliwości. - To zamach na ustrój - grzmi opozycja.
  PiS przejmuje Sąd Najwyższy

  ©Marek Szawdyn

  Partia Jarosława Kaczyńskiego pod pretekstem próby „uzdrowienia” polskiego wymiaru sprawiedliwości próbuje znacząco wzmocnić swój wpływ na funkcjonowanie Sądu Najwyższego poprzez oddanie w ręce ministra sprawiedliwości kluczowych decyzji kadrowych i regulaminowych.

  Pod projektem - który pojawił się na stronie Sejmu w środę wieczorem, kiedy izba niższa parlamentu przegłosowała zmiany w funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa i sądów powszechnych - złożyło podpisy 49 posłów PiS.
  Ich zdaniem wprowadzone zmiany spowodują, że organ ten „będzie cieszył się większym autorytetem i zaufaniem ze strony obywateli”. Ponieważ ustawa jest projektem poselskim, to nie wymaga konsultacji społecznych i może być szybko uchwalona przez Sejm.

  „Charakter, zakres i duża liczba zmian ustrojowych przesądzają o potrzebie uchwalenia nowej ustawy, tj. uregulowania całości problematyki organizacji oraz funkcjonowania SN, a także postępowania przed tym sądem w nowym, spójnym koncepcyjnie i konstrukcyjnie akcie prawnym” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

  Najwięcej kontrowersji budzi art. 87. Znajduje się w nim zapis o wygaszaniu kadencji sędziów SN (którzy zostali powołani na „dotychczasowych przepisach”) i automatyczne przeniesienie ich w stan spoczynku.

  „Tak, jak w wypadku każdej innej istotnej zmiany w ustroju sądów, pociąga to za sobą konieczność zdefiniowania na nowo m.in. potrzeb kadrowych, adekwatnych do na nowo określonego zakresu zadań SN” – głosi treść uzasadnienia.

  Co więcej to minister sprawiedliwości będzie mógł wskazać, którzy sędziowie w stan spoczynku przejdą, a którzy nie.
  - Odbieramy ten akt jako zapowiedź zamachu stanu. To likwidacja niezależności SN, uderzenie we władzę sądowniczą, w trójpodział władz, demokrację parlamentarną i historię ostatnich 27 lat - mówił w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że w piątek zbierze się specjalne posiedzenie zarządu krajowego PO w tej sprawie.

  Zbigniew Ziobro będzie miał także pełną autonomię w wyborze I prezesa SN, zastępującego tymczasowo prezesa przechodzącego w stan spoczynku. Później „stałego prezesa” powoła prezydent spośród trzech (obecnie dwóch) kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego.

  I choć konstytucja mówi jasno o 6-letniej kadencji I prezesa SN, to już na początku marca grupa posłów PiS złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których sędzia Małgorzata Gersdorf została powołana na funkcję I prezes (chodziło m.in. o zarzuty co do procedury wyboru prezes SN oraz zakresu przedstawiania kandydata na prezesa). Jeśli TK - którego prezesem jest wybrana przez PiS Julia Przyłębska - potwierdzi wątpliwości parlamentarzystów, będzie im łatwiej przeforsować proponowane w ustawie zmiany.

  Źródło: TVN 24


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (163)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie do Profesorów Prawa Polskiego o podanie przyczyny odrzucenia 1500 KASACJI

   BoloiLolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Szanowni Profesorowie Prawa Polskiego zapytuję was dlaczego::::Gersdorf,,, Safjan,,, Strzembosz oraz Sędziowie Sądu Najwyższego z tego co pokazuje Polska Telewizja oraz dowody sądowe np. dlaczego...rozwiń całość

   Szanowni Profesorowie Prawa Polskiego zapytuję was dlaczego::::Gersdorf,,, Safjan,,, Strzembosz oraz Sędziowie Sądu Najwyższego z tego co pokazuje Polska Telewizja oraz dowody sądowe np. dlaczego odrzucono około 1500 KASACJI​ bez uzasadnienia co wskazuje że Adwokaci którzy się napracowali oraz ludziska którzy wydali nie byle jakie pieniądze co wskazuje że został naruszony powszechny """Interes Narodu Polskiego"""...Na co wskazują to zjawisko oraz obraz Sądu Najwyższego i buta pani Prezes Gersdorf---wskazuje że ogródek Sądu Najwyższego zarósł zielskiem i krzakami...Kolejny dowód to moje cztery pozwy w sprawie Amber Gold odbiły się jak od ściany z Betonu Ciężkiego---nie otwarto żadnego przewodu sądowego nie umozliwiono stronom zgłaszania wniosków oraz zadawania pytań straszliwa to rzecz w Gdańsku nawet """Niebo""" jest inne,,,jedynym Sędzią Sądu Okręgowego oraz pracownikiem w Sądach Gdańskich był Szanowany SSO Pan Rafał Terlecki który napisał iż moje wnioski i dowody mają charakter merytoryczny a zważyć należy FAKTUM iż napisałem trzy razy więcej niż student na wydziale prawa gdyż przeszedłem na emeryturę i mam czas czytać ustawy oraz oraz analizować pisma sądowe ,,, Sędziowie niektórzy zapomnieli o jednym iż ich zadaniem jest zważyć dowody oraz ich ciężar naprawić szkody wyrządzone po przez ich zasądzenie w wyroku, czyli potwierdził prawdę oraz fakty SSO PAN Rafał Terlecki. Chwała mu za to,,,, oraz za niezwykłą osobowość który w tych trudnych czasach nie dał się zahaczyć i nie musi wyjechać do innego województwa...Gratulacje niekłamane,,,,a znam Prawo Mojżeszowe które studiuje 40 lat ,,,a które na tamten czas i dziś było doskonałe i zawierało Kodeks:::: Karny,,, Cywilny,,,Wojskowy,,,Rodzinny a także Prawo Humanitarne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przemyślenia troszkę inne niż w tvp czy tvn

   Obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Partia PIS chce zrobić porządek odnośnie sądów najwyższych i całkowicie to popieram, ale niestety Pan Kaczyński musi panować nad sobą. Nienawiścią i krzykiem nic nie zdziała.. Dla wszystkich osób,...rozwiń całość

   Partia PIS chce zrobić porządek odnośnie sądów najwyższych i całkowicie to popieram, ale niestety Pan Kaczyński musi panować nad sobą. Nienawiścią i krzykiem nic nie zdziała.. Dla wszystkich osób, które nie wiedzą o co chodzi w tej zmianie. Chodzi o wymianę sędziów SN na bardziej kompetentnych i prawych oraz kontrolowanie ich działalności poprzez Ministra Sprawiedliwości, aby nie dochodziło do patologii jak za czasów PO. Dymisje sędziów mają nastąpić dzień po wejściu ustawy w życie, oprócz tego powstaną trzy nowe izby Dyscyplinarna, Prawa publicznego oraz Prawa prywatnego. Uważam, że te zmiany są potrzebne i służą w naprawie Polski, natomiast zachowanie Pana Kaczyńskiego musi się zmienić jeżeli nie chce stracić wyborców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kozucha

   klamczucha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   meeeeeeeeeeeeeeee

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiS dewastuje Państwo Prawo

   ab (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   PiS dewastuje Państwo Prawo, kto się temu biernie przygląda ten bierze na siebie współodpowiedzialność za niszczenie Demokracji. A sumienie nie zapomina ! Obudź się Polsko!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idz Podskakiwac lajdaku

   kasienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   na Placu Wolnosci razem z ubolami, sowiecka i uska agentura przeciw wolnemu Panstwu Polskiemu!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tobie głupcze KOD i PO

   rozum zdewastowalo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   skutki N I E O D W R A C A L N E ! A i korytko utracone, to najgorsze. Biorę na siebie niszczenie takiej waszej szubrawej demokracji, jeszcze dopomoge w jej niszczeniu panie menel.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiSraj+

   koks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Mówimy prezes a w domyśle partia,
   mówimy partia a w domyśle prezes.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taki sam koks jestes frajerze

   jak ten na zdjeciu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   http://salonowcy.salon24.pl/792310,juz-wiem-czemu-wszystkiemu-winni-zydzi-masoni-i-cyklisci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   srutu -tutu

   ale nuda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   nuda, nuda, nuda

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ble, ble

   od rana bełkot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   bełkocą bredzą, że to, że tamto

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentuj ,pisz

   kogo to obchodzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   ble, ble, ble

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentujcie, komentujcie

   piszcie, piszcie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   nikt was nie czyta

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie redaktur

   pana przejęli Niemcy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   i w tym cały szkopuł.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no wlasnie...

   kasienka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   i w tym Szcerba...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama