Opinia biegłych ws. teczki TW "Bolek" niekorzystna dla Lecha...

  Opinia biegłych ws. teczki TW "Bolek" niekorzystna dla Lecha Wałęsy

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Lech Wałęsa współpracował z SB pod kryptonimem „Bolek” - to opinia biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie. Biegli badali dokumenty znalezione w domu generała Czesława Kiszczaka w 2016 roku.
  Według IPN, opinia biegłych z zakresu badania pisma ręcznego, zlecona w ramach postępowania karnego, prowadzonego w sprawie podrobienia dokumentów z lat 1970-1976, dotyczących domniemanej współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL wykazała, że dokumenty są autentyczne.

  Śledztwo zostało wszczęte 25 lutego 2016 r. w związku z publicznymi wypowiedziami Lecha Wałęsy, który twierdził, że materiały dotyczące tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek”, odnalezione w domu gen.
  Czesława Kiszczaka, w czasach PRL ministra spraw wewnętrznych, zostały sfałszowane. Celem postępowania jest sprawdzenie, czy doszło do przestępstwa polegającego na podrobieniu tych dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i kto ewentualnie je popełnił. Lech Wałęsa ma w śledztwie status pokrzywdzonego.

  Aby zweryfikować autentyczność dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka, prokuratorzy zwrócili się o wydanie ekspertyzy z zakresu pisma ręcznego do renomowanego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie. Zespół biegłych poddał analizie 158 dokumentów pochodzących z teczki personalnej i teczki pracy tajnego współpracownika SB o ps. „Bolek”, w tym sporządzone odręcznie 21 grudnia 1970 r. zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, ponadto 117 stron doniesień spisanych odręcznie przez agenta o pseudonimie „Bolek” oraz 17 odręcznych pokwitowań odbioru pieniędzy przez agenta o ps. „Bolek” za przekazywane Służbie Bezpieczeństwa informacje, jak też figurujące pod tymi dokumentami podpisy: „Lech Wałęsa”, „Lech Wałęsa Bolek” i „Bolek”.

  Biegli dysponowali obszernym materiałem porównawczym w postaci 142 dokumentów, które w okresie od 1963 do 2016 r. sporządził lub podpisał Lech Wałęsa. Były to m.in.: dokumenty sporządzane w latach 1963–2013, związane z wydaniem Lechowi Wałęsie dowodu osobistego, prawa jazdy, akta osobowe Lecha Wałęsy pochodzące ze Stoczni Gdańskiej za lata 1978-1996; akta paszportowe Lecha Wałęsy, w których znajdowały się dokumenty sporządzone przez Lecha Wałęsę w latach 1980-1989; dokumenty przechowywane w Kancelarii Prezydenta RP, pochodzące z lat 1989-1995.

  Dodatkowo biegli przeanalizowali dokumenty sporządzone odręcznie przez 10 funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, których dane widnieją w teczce pracy i teczce personalnej agenta o pseudonimie „Bolek”. Efektem prowadzonych od 20 maja 2016 do 23 stycznia 2017 r. badań jest licząca 235 stron opinia biegłych, którzy bez wątpliwości ustalili, że: odręczne zobowiązanie o podjęciu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa z 21 grudnia 1970 r. zostało w całości nakreślone przez Lecha Wałęsę; 17 odręcznych pokwitowań odbioru pieniędzy za przekazane funkcjonariuszom SB informacje zostało w całości nakreślonych przez Lecha Wałęsę; pokwitowania te powstały między 5 stycznia 1971 roku a 29 czerwca 1974 roku i opiewały na łączną kwotę 11 700 zł; 29 odręcznych doniesień tajnego współpracownika, sporządzonych i podpisanych kryptonimem „Bolek”, zostało w całości nakreślonych przez Lecha Wałęsę; 5 odręcznych doniesień tajnego współpracownika, nieopatrzonych kryptonimem bądź innym podpisem, także zostało nakreślonych przez Lecha Wałęsę; 6 odręcznych doniesień tajnego współpracownika zostało sporządzonych przez Lecha Wałęsę, natomiast kryptonim „Bolek” na tych doniesieniach został nakreślony przez ustalonych funkcjonariuszy SB; jedno odręczne doniesienie składające się z sześciu stron zostało sporządzone przez ustalonego funkcjonariusza SB, natomiast opatrzone na każdej stronie kryptonimem „Bolek”, nakreślonym przez Lecha Wałęsę; jedno odręczne doniesienie tajnego współpracownika zostało sporządzone i opatrzone kryptonimem „Bolek” przez ustalonego funkcjonariusza SB.

  W toku postępowania prowadzonego przez prokuratorów pionu śledczego IPN Lech Wałęsa, przesłuchany w charakterze świadka, zaprzeczył, aby był autorem zobowiązania do podjęcia współpracy z SB i innych okazanych mu dokumentów z teczki pracy i teczki personalnej agenta o pseudonimie „Bolek”. Zeznał, że nigdy nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, nie podpisał żadnego pokwitowania odbioru pieniędzy od SB, nie sporządził też żadnego doniesienia.

  Jako osoba mająca w prowadzonym postępowaniu status pokrzywdzonego Lech Wałęsa ma prawo zapoznać się z opinią biegłych i odnieść się do zawartych w niej wniosków.

  Przeczytaj oświadczenie przewodniczącego NSZZ "Solidarność", Piotra Dudy, w sprawie Lecha Wałęsy

  Nieoficjalne informacje na temat opinii biegłych z krakowskiego instytutu, niekorzystnych dla Lecha Wałęsy, opublikowała Polska Agencja Prasowa w sobotę. Były prezydent Lech Wałęsa skomentował te informacje w niedzielę.

  - Nie wierzę, że bez przymusu grafolog potwierdził to, co jest oczywistą nieprawdą - powiedział Lech Wałęsa.

  Czytaj więcej na ten temat: Lech Wałęsa: Nie wierzę, że bez przymusu grafolog to potwierdził [WIDEO]


  Przeczytaj także: Jarosław Wałęsa o nieoficjalnych informacjach ws. teczki TW "Bolek": "Kiszczak śmieje się zza grobu"


  Więcej na ten temat przeczytasz w środowym (1.02.2017 r.) w papierowym wydaniu „Dziennika Bałtyckiego”

  1 »

  Komentarze (71)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy bedą teczki

  ojciec,,Hejnał,, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  biskupów,duchownych tzw,,patriotów,,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy bedą teczki

  ojciec,,Hejnał,, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  biskupów,duchownych tzw,,patriotów,,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wałęsa więcej zrobił dobrego niż złego

  mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  nawet jeśli dał się wmanewrować w latach 70-tych w SB...to później w latach 80-tych pięknie się zrehabilitował dokonując wielkiego zrywu niepodległościowego Solidarności! i ja mu ze szczerego serca...rozwiń całość

  nawet jeśli dał się wmanewrować w latach 70-tych w SB...to później w latach 80-tych pięknie się zrehabilitował dokonując wielkiego zrywu niepodległościowego Solidarności! i ja mu ze szczerego serca dziękuję bo wiem jak było w tamtyh czasach...ludzie typu ks. Popiełuszko życie tracili przez samą krytykę władzy...więc czego można się było spodziewać za działanie przeciwko władzy?...to był czas terroru...dygresja: czyżby ktoś sławnego Lecha innym Lechem chce zastąpić?...historia i tak zapamięta Wałęsę, nikt go z programu nauczania na trwałe nie wykreśli zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bolek daruj już sobie jak sam byłeś u władzy

  Januszebiznesu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  to cały uop postawiłeś na nogi żeby ci przynieśli twoją teczkę którą miałeś dwa razy i powyrywałeś kartki te które były obciążające już wtedy kombinowałeś i nie strugaj już bonza bo byłeś kapuś i...rozwiń całość

  to cały uop postawiłeś na nogi żeby ci przynieśli twoją teczkę którą miałeś dwa razy i powyrywałeś kartki te które były obciążające już wtedy kombinowałeś i nie strugaj już bonza bo byłeś kapuś i brałeś za to pieniądze podobno wygrane w totolotka. Z komuchów zrobiłeś biznesmentów teraz to po, i sam się dorobiłeś jako pseudoelektryk byś tyle nie zarobił. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kochanowski bis

  Krol KiK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  To nie ja bylam Ewa,
  nie donosilem na prawo i lewo
  nie moja reka to pisala,
  bom analfabet i kawal wala.
  Jak moglem nie donosic,
  jak nie przestawali mnie prosic.
  Sluchalem w stoczni i "Pod...rozwiń całość

  To nie ja bylam Ewa,
  nie donosilem na prawo i lewo
  nie moja reka to pisala,
  bom analfabet i kawal wala.
  Jak moglem nie donosic,
  jak nie przestawali mnie prosic.
  Sluchalem w stoczni i "Pod Kasztanami"
  i dzielilem sie tym z milymi panami.
  Adres: to dziewiec Okopowa
  pierwszy raz a pozniej od nowa.
  Dostalem blache i pozniej Nobla
  wszak miedzy stawem jest grobla
  a na niej za kazdym krzakiem
  spotykalem sie ja z Kiszczakiem.
  Wypilismy wodki piec wanien,
  czym nie zasluzyl na pamiec?

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grafoman!

  Kuba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Grafomańskie popisy jołopa..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no i się rypło

  qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  http://niezalezna.pl/93176-platforma-jak-dzieci-we-mgle-sami-zlecili-badanie-pisma-bolka-teraz-narzekaja-na-panstwo-pis

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bolek

  ciekawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  intelektualne dno,które do dziś nie potrafi zrozumieć,że zostało zdemaskowane.mógł w normalny i godny sposób się po prostu przyznać-wiadomo,jakie były czasy...tylko żeby zdobyć się na to,trzeba być...rozwiń całość

  intelektualne dno,które do dziś nie potrafi zrozumieć,że zostało zdemaskowane.mógł w normalny i godny sposób się po prostu przyznać-wiadomo,jakie były czasy...tylko żeby zdobyć się na to,trzeba być człowiekiem...tak pozostaje ohydną szują i konfidentem obnażoną na wskroś...pseudoelektryk i jego kwiaciarka-nawet współczuć nie warto...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  racja prof.Cenckiewicz to wybitny walesolog

  kolega (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  wiele dziel naukowych na ten temat napisal
  To przeciez on z dr Zyzakiem odkryl zaurynowanie chrzcielnicy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nalezy zabrac Polanki

  prokurator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  i przekazac prof. Cenckiewiczowi na biuro fundacji "Prawy Wsrod Narodow Swiata"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co to komu da?

  rydan. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

  OBA kaczory stali za bukiem i czekali kto wygra .A dzisiaj jest czas na to aby obrzucač blotem

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo