Nowy metropolita zaprasza na obiad

  Nowy metropolita zaprasza na obiad

  Grażyna Starzak

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Nowy metropolita zaprasza na obiad
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Anna Kaczmarz

  Kościół. Kilku tysięcy osób, w tym prawie pół tysiąca z Łodzi, spodziewają się organizatorzy uroczystości związanych z ingresem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Odbędą się one dzisiaj o godz. 11 w katedrze na Wawelu.
  Wśród VIP-ów będzie prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i grupa hierarchów. Z Watykanu przyjadą kardynałowie Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko.

  Ingres (od łacińskiego słowa ingressus - wejście, wkroczenie) to uroczyste objęcie władzy przez biskupa-ordynariusza. Jak podkreśla ks. Stanisław Mieszczak, odpowiedzialny za liturgię, jest to uroczystość, która pokazuje różnicę między biskupem a urzędnikiem świeckiej instytucji. - Wszystkie szczegółowe akty tego pięknego obrzędu mają ukazać rolę biskupa w diecezji - wyjaśnia ks. Mieszczak.

  Na ingres do katedry będzie wzywał wiernych Dzwon Zygmunta. Około godz. 10.30 abp Jędraszewski przybędzie pod drzwi katedry, gdzie powitają go kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, a także kapituła katedralna, przedstawiciele UPJPII, zakonów oraz świeckich.

  Przy ołtarzu nastąpi przekazanie i odczytanie bulli papieskiej i przekazanie pastorału. Potem metropolita w symboliczny sposób „obejmie katedrę”, zasiadając na zabytkowym tronie.

  Ważnym momentem uroczystości będzie wystąpienie nowego metropolity krakowskiego. Mają się w nim znaleźć główne zadania, jakie sobie założył, obejmując ten urząd. Mówi o nich także w specjalnym liście do wiernych, który zostanie odczytany jutro we wszystkich kościołach archidiecezji.

  Po zakończeniu ingresu abp Jędraszewski zaprasza wszystkich na obiad. Będzie go można zjeść w trzech miejscach: w Seminarium Duchownym przy ul. Podzamcze, w klasztorze franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej i w krakowskiej kurii, gdzie obiad zjedzą przedstawiciele władz, prezydent, premier i hierarchowie.

  W menu będą m.in. bitki schabowe i pierś z kurczaka.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  alleluja

  ministrant (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Alez beda to orgie obzarstwa ,a wino bedzie sie lalo strumieniami ,oj strumieniami .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fetor razem ?

  Krakowiaczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Znowu smród komentarzy UBecko- lewackich wyczuwamy poniżej ??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gg

  eee (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  A za ten obiad zapłacą jak zawsze owieczki skubane przez purpuratów


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciebie baranie

  na Woodstock zaprosi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  za skubanie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co ciebie to obchodzi

  skubany baranie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  przez alimenciarza i grajka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty też

  - (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Jesteś zaproszony , wiec co się ciskasz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  konsultacjaa

  saa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Oczywiście będzie też papież Franciszek. takiego cyrku już dawno nie mieliśmy w tym dawno skompromitowanym kościele podobno katolickim. Prezydencik marionetka zwany Maliniakiem pewnie znów złapie...rozwiń całość

  Oczywiście będzie też papież Franciszek. takiego cyrku już dawno nie mieliśmy w tym dawno skompromitowanym kościele podobno katolickim. Prezydencik marionetka zwany Maliniakiem pewnie znów złapie hostię posłaną w jego kierunku. Ja tam bez bólu rozstałem się z tą korporacją finansową kiedyś nazywaną kościołem katolickimzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pilnuj malpo swego cyrku

  i swoich marionetek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  a zlapala cie i odmozdzyla inna korporacja, ta kodziarska na spedach np. w Rynku z profesornia jajoglowa z UJ. Pilnuj swego nosa nie cudzego prosa, nie ma bulu po was, jak najszybciej wypad z KK...rozwiń całość

  a zlapala cie i odmozdzyla inna korporacja, ta kodziarska na spedach np. w Rynku z profesornia jajoglowa z UJ. Pilnuj swego nosa nie cudzego prosa, nie ma bulu po was, jak najszybciej wypad z KK faryzeusze.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo