Kraków. Prof. Walery Pisarek, zanim został mistrzem słowa,...

Kraków. Prof. Walery Pisarek, zanim został mistrzem słowa, fedrował na kopalni. Walczy o 500 tys.

Artur Drożdżak

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Prof. Walery Pisarek, zanim został mistrzem słowa, fedrował na kopalni. Walczy o 500 tys.

©Artur Drozdzak / Polska Press

Wybitny językoznawca stara się o zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie. Przed sądem opowiedział, jak w 1951 r. był przesłuchiwany i więziony przez UB.
Kraków. Prof. Walery Pisarek, zanim został mistrzem słowa, fedrował na kopalni. Walczy o 500 tys.

©Artur Drozdzak / Polska Press


Autor: Artur Drożdżak

85-letni Walery Pisarek to niekwestionowany autorytet w kwestiach języka. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor słownika ortograficznego i przez ponad 30 lat dyrektor Ośrodka Badań Prasoznawczych. Jednak to nie zawiłości języka przywiodły go na salę rozpraw krakowskiego sądu, ale ponura przeszłość z lat terroru stalinowskiego.

Szczupły, z długą, siwą brodą, z gorzkim uśmiechem na ustach uczony opowiadał, jak 5 listopada 1951 r. został aresztowany i po rewizji w mieszkaniu przewieziony do siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ówczesnym pl. Wolności w Krakowie. Potem były wielogodzinne przesłuchania połączone z biciem po twarzy i opowiadaniem bez końca swojego życiorysu, bez snu, jedzenia.Nie był to zresztą jego pierwszy kontakt z UB.

- Z jeszcze większą przemocą fizyczną i psychiczną ze strony funkcjonariuszy zetknąłem się już w 1947, gdy jako licealista zostałem zatrzymany w Lublinie - opowiadał profesor w sądzie. Gdy zatrzymano go ponownie, studiował już polonistykę w Krakowie, na UJ. Ubecy zarzucili mu, że nie powiadomił służb, że jego znajomy z Jaszczowa koło Lublina w 1949 r. nielegalnie przechowywał broń palną.

Pisarka oskarżono także o udział w przygotowaniach do stworzenia nielegalnej organizacji, redagowanie i kolportowanie ulotek o „treści wrogiej ludowemu ustrojowi państwa”. Tę działalność przerwało aresztowanie przyszłego profesora.Potem był pobyt w areszcie Montelupich, wyrok sądu wojskowego, czekanie na rewizję, wynik ogłoszonej amnestii i w końcu prawomocne orzeczenie Najwyższego Sądu Wojskowego. Ostatecznie Walery Pisarek został skazany na cztery lata więzienia i przepadek mienia.

- Dalej trafiłem do więzienia w Nowym Wiśniczu, a w końcu do Ośrodka Pracy Więźniów w Jawiszowicach. Tam mieszkaliśmy w dawnych barakach obozu zagłady KL Auschwitz - opowiadał językoznawca. By szybciej odbyć karę, zgłosił się do pracy w kopalni Brzeszcze. Jedna dniówka liczyła się za dwa dni pobytu w więzieniu. Codziennie wstawał o 5 rano, potem w innymi więźniami wędrowali kolumną półtora kilometra i razem z cywilami zjeżdżali do sztolni, by fedrować węgiel.

- Pracowaliśmy 10-12 godzin dziennie, na kolanach, bo korytarze miały metr, półtora metra wysokości - wspominał profesor. Pod ziemią był upał, więc pracowali prawie nago. Na ich ciała spadały kamienie i bryły węgla i cały czas było zagrożenie wybuchami metanu.Pisarek wyszedł na wolność 28 stycznia 1955 r.

- Nie mogłem wrócić na studia, bo UB nie oddało moich dokumentów, na przykład świadectwa maturalnego. Nie wróciłem też do pracy w dzienniku „Słowo Powszechne”, bo ciążył na mnie wyrok przeciw władzy ludowej - zeznał. Zaczepił się u ogrodnika, potem w fabryce opakowań szklanych. Jeszcze upomniało się o niego wojsko i na kilka miesięcy wrócił do kopalni. Studia ukończył dopiero później.W latach 60. uczył w szkole podstawowej, ale stracił posadę, gdy okazało się, że ma gruźlicę i pylicę. Chorób nabawił się w kopalni.

Z inicjatywy ministra sprawiedliwości krakowski sąd unieważnił w ubiegłym roku wyrok z lat 50. na Pisarka. Teraz profesor stara się o zadośćuczynienie w wysokości 500 tys. zł.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

(gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

Co to za ogólniki? Jakieś UB? Co to jest? Przecież to byli konkretni ludzie - podawać ich zdjęcia, imiona, nazwiska, żydowskie pochodzenie itp.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
UB

mik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

wejdż w net i wszystko jasne.wołowej skóry by zabrakło na wypisywanie nazwisk tych zbrodniarzy

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo