Internauci pomogą usunąć Sowietów

  Internauci pomogą usunąć Sowietów

  Piotr Subik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Walka z pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu trwała 26 lat

  Walka z pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu trwała 26 lat ©KOW

  Historia. W Polsce jest jeszcze około pół tysiąca komunistycznych pomników, obelisków i tablic pamiątkowych. Czy będą likwidowane szybciej?
  Walka z pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu trwała 26 lat

  Walka z pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu trwała 26 lat ©KOW

  Tylko dwanaście miesięcy otrzymają samorządy na usunięcie ze swego terenu pomników propagujących komunizm. Jeżeli tego nie zrobią, do akcji wkroczy wojewoda, który wyda decyzję o rozbiórce takiego obiektu. I wtedy gminy same będą musiały pokryć koszty likwidacji upamiętnienia. Jeśli rozbiorą pomnik bez administracyjnego nacisku, zapłaci za to skarb państwa. W budżecie przewidziano na ten cel 5 mln zł.


  Rozwiązanie, które ma przyspieszyć rozliczenia z PRL, wprowadza przyjęta w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Inicjatorami zmian byli senatorowie PiS, nowe prawo zacznie obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. A więc najpewniej jesienią br.

  - Przykre dla mnie jest to, że wiele samorządów, podkreślając swoją niezależność, zapomina, że działają na terenie niepodległej Polski. Same z siebie powinny realizować politykę historyczną państwa, a nie manifestować swoje odmienne zdanie w kwestii komunistycznych pamiątek - mówi dr Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

  Małopolska dała radę

  Na szczęście w Małopolsce uporano się w większości z pomnikową spuścizną z okresu PRL-u. Najbardziej rzucał się w oczy minicmentarz i pomnik Armii Czerwonej położony w sąsiedztwie Bramy Floriańskiej i Barbakanu w Krakowie. Spory udział w jego usunięciu miało właśnie powstałe na początku lat 90. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Preludium do rozbiórki monumentu i przeniesienia szczątków krasnoarmiejców na cmentarz Rakowicki dały organizowane przez POKiN siedemnastego dnia miesiąca (jako upamiętnienie 17 września 1939 r., gdy to Sowieci wkroczyli do Polski) apele modlitewne pamięci ofiar Armii Czerwonej. Do likwidacji pomnika udało się doprowadzić w 1997 r.

  Jeszcze dłużej, bo do połowy roku 2015 r. trwała walka kombatantów i przedstawicieli środowisk patriotycznych o rozbiórkę pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w centrum Nowego Sącza. Regularne manifestacje organizowali pod nim w ostatnich latach przed rozbiórką m.in. byli działacze Konfederacji Polski Niepodległej. Podobny pomnik - choć już bez elementów sławiących Sowietów - buldożery zburzyły także w Limanowej. Oczywiście, nie obyło się przy tej okazji bez protestów Rosjan.

  - To właśnie obawy przed reakcją Federacji Rosyjskiej sprawiły, że przez lata nie udało się ostatecznie zdekomunizować przestrzeni publicznej w Polsce. Poza tym trudno było burzyć pomniki tym, którzy mieli korzenie w minionym systemie i wcześniej przemawiali pod nimi i składali kwiaty. Takich ludzi nie brakowało w samorządach - mówi Kajetan Rajski, krakowski publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Dodaje, że znaczna część pozostałości po czasach PRL znajduje się na ziemiach zachodnich.

  „Zmowa” w internecie

  W Małopolsce problem stanowią jeszcze drobne upamiętnienia, to m.in. tablica przypominająca śmierć na posterunku funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej w Kętach czy pomnik ku czci żołnierzy sowieckich poległych w 1945 r. w Kluczach. W całej Polsce takich obiektów (pomników, obelisków, tablic) doliczono się jeszcze około pół tysiąca! I co ciekawe, niektóre nadal otaczane są... troską. Np. w 2014 r. pomnik Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej wyremontowany został staraniem działaczy Stowarzyszenia „Kursk” z Katowic, które nie ukrywa swoich prorosyjskich sympatii.

  Dlatego krakowscy internauci, skupieni wokół kwartalnika „Wyklęci”, inaugurują właśnie akcję „Obalamy pomniki”. - To spontaniczna, oddolna akcja, która ma pokazać, że nie wszystkie obowiązki musi brać na siebie państwo - tłumaczy Kajetan Rajski. - Wiele komunistycznych pomników jest powszechnie znanych, ale wiemy też o takich, które dawno zarosły krzakami, co nie oznacza, że one także nie powinny być zlikwidowane.

  Akcja ma zasięg ogólnopolski, polega na zgłaszaniu (na adres poczty internetowej wydawnictwo.miles@gmail.com) informacji o wszystkich pomnikach, obeliskach, tablicach propagujących komunizm w Polsce. Można nadesłać nie tylko lokalizację obiektu (w tym współrzędne GPS), lecz także m.in. dokumentację fotograficzną. Zgłoszenia przekazane zostaną urzędom wojewódzkim i Instytutowi Pamięci Narodowej.

  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
  >>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba było Kraków zburzyć a mieszkańców wygonić i osiedlić Niemców z Pomorza!

   Dziś by czczono Sowietów w Krakowie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Za za podły naród ?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To podziękowanie dla Sowietów od krakowian za ocalenie Krakowa !

   mali, podli, wszawi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Waszą sukinsyny zapłatą jest niewdzięczność !!!????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba przygotować miejsce dla Lecha Kaczyńskiego

   paranoik Jarek - założyciel sekty smoleńskiej. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Co miesiąc to jeden pomnik. Setna miesięcznica -100 pomników dla Lecha!!! A płaszczaki, dudusie, powiatowa i inne kukiełki - posłusznie spełnią twe życzenia -prezesie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doczekamy się pewnie i my

   bela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Uważam się za patriotkę, ale takie postępowanie budzi we mnie wielki niesmak.
   Historii się nie wybiera, była jaka była i nic na to nie poradzimy - nie tędy droga. w Walkach ginęli młodzi chłopcy,...rozwiń całość

   Uważam się za patriotkę, ale takie postępowanie budzi we mnie wielki niesmak.
   Historii się nie wybiera, była jaka była i nic na to nie poradzimy - nie tędy droga. w Walkach ginęli młodzi chłopcy, których na wojnę wysłano. Walczyli i zginęli na naszej ziemi. Teraz stara się wymazać ich z pamięci. To niegodne porządnych ludzi.
   Tylko patrzeć jak "sowieci" zaczną burzyć nasze pomniki u siebie i już słyszę ten wrzask naszych patriotów - prawdziwych oczywiście, nie takich jak ja.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko "wyklęci" pisiorowska przybudówka.

   Taka prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   AK-owcy już nie dobrzy, bo nie chcą czcić Lecha i sprzeciwiają się "smoleńskim apelom": "Polegli Na Polu Chwały" a tego prezes im nie daruje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomnik Stalina...

   Kr@k (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ciekawe czy odważą się prawdziwi Polacy patrioci zburzyć pomnik jaskrawego komunizmu Kombinat Huta im. W.I.Lenina w XVIII dzielnicy Krakowa?
   Ta Huta to ropiejący wrzód na pupie Krakowa!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oddajmy Pomorze i Sląsk Niemcom !!!

   To zdobycz Armmi Czerwonej !!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Chyba brzydzimy się sowietami i układem w Jałcie i Poczdamie! Wrocław i Szczecin do heimatu !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   x

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Zastanawia mnie jedno, nie znam ustawy ale czy "nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmuę wprowadza zakaz noszenia np koszulek z czerwoną gwiazdą?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ważne dziś i zawsze

   jasem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Czyścić Polskę z reliktów sowieckich , bolszewickich i rosyjskich pomników to konieczność ! Równie jednak ważne jest czyszczenie kraju z agentów wpływu rosyjskiego !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kogo masz na myśli?

   ciekawska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Wałęsę, Tuska, Komorowskiego?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp:

   jasem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Odpowiedzi na stronach : niezależna.pl , wpolityce.pl , Fronda , Nasz Dziennik , Telewizja Republika .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytuły dla ćwierćinteligentów

   basem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tam to na pewno odpowiedzi super obiektywne. Amen.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo