Dzięki nowemu projektowi jest szansa, że łatwiej będzie...

  Dzięki nowemu projektowi jest szansa, że łatwiej będzie dostać alimenty

  Magdalena Balicka

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Dzięki nowemu projektowi jest szansa, że łatwiej będzie dostać alimenty
  Dobra wiadomość dla rodziców, którzy samotnie utrzymują dzieci. Ich byli partnerzy za niepłacenie alimentów mogą pójść do więzienia.
  Dzięki nowemu projektowi jest szansa, że łatwiej będzie dostać alimenty
  Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma ułatwić egzekwowanie alimentów oraz utrudnić nieodpowiedzialnym rodzicom uchylanie się od ich płacenia.

  Zgodnie z projektem nowelizacji kodeksu karnego osobie, która nie daje pieniędzy na utrzymanie dzieci przez co najmniej trzy miesiące z rzędu, będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara do roku pozbawienia wolności.

  Pod koniec grudnia Krajowy Rejestr Długów informował, że dług alimentacyjny przekroczył 10,5 mld zł, a w bazie znajduje się prawie 312 tys. nierzetelnych rodziców.

  O takie zmiany w imieniu samotnych matek z Małopolski zachodniej walczyli też m.in. lokalni posłowie. W ubiegłym miesiącu po interwencji „Gazety Krakowskiej” Marek Sowa z Nowoczesnej złoży w Sejmie interpelację poselską, apelując o zaostrzenie prawa dotyczącego tzw. alimenciarzy. Pod dokumentem podpisało się trzech innych parlamentarzystów: Dorota Niedziela oraz Jerzy Meysztowicz.

  23 grudnia z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyszła odpowiedź, w której Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu, poinformował, że: „właśnie analizowane są możliwości podjęcia działań o zakresie międzyresortowym, zmierzających do wypracowania nowych rozwiązań dotyczących problematyki niealimentacji, w tym również poprawy skuteczności egzekucji alimentów”.

  Sylwia Leśniak z Trzebini, matka trójki dzieci, której mąż nie płaci regularnie alimentów, cieszy się z nadchodzących zmian. - Tak powinno być od dawna, że rodzic, który nie płaci na swoje dzieci, idzie do więzienia i tam odpracowuje dług - podkreśla trzebinianka. Dodaje, że wielu mężczyzn pracuje na czarno, by tylko wymigać się od odpowiedzialności.

  - Wiele samotnych matek nie dostaje wsparcia z funduszu alimentacyjnego, bo przekraczają kryterium dochodowe o kilka złotych - dodaje Marta Bieniek z Chrzanowa, której były mąż także nie płaci alimentów. Kobiety liczą, że odzyskają dług.

  Fakty  Gdy rodzic nie wywiązuje się z obowiązku płacenia alimentów, zobowiązania alimentacyjne są wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego w kwocie zasądzonej, ale nie wyższej niż 500 zł. Obecnie o alimenty z funduszu można się starać po 2 miesiącach bezskutecznej egzekucji komorniczej.


  W 2014 r. z Funduszu Alimentacyjnego przekazano ok. 1,5 mld zł, tzn. dla ponad 1 mln dzieci rocznie.


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Alimenty to nie prezenty

  Alimenty to nie prezenty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ww.alimentytonieprezenty.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo