Co się stało z „Mścicielem”? IPN szuka świadków

  Co się stało z „Mścicielem”? IPN szuka świadków

  Bogumił Storch

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Filip Kaczyński z Wadowic jest przekonany, że ten dziedziniec policyjnego komisariatu skrywa zwłoki słynnego "Mściciela"

  Filip Kaczyński z Wadowic jest przekonany, że ten dziedziniec policyjnego komisariatu skrywa zwłoki słynnego "Mściciela" ©Bogumił Storch

  Instytut Pamięci Narodowej nie dokona ekshumacji na policyjnym dziedzińcu. Ma zbyt mało dowodów, że pochowano tu słynnego partyzanta.
  Filip Kaczyński z Wadowic jest przekonany, że ten dziedziniec policyjnego komisariatu skrywa zwłoki słynnego "Mściciela"

  Filip Kaczyński z Wadowic jest przekonany, że ten dziedziniec policyjnego komisariatu skrywa zwłoki słynnego "Mściciela" ©Bogumił Storch

  W najbliższym czasie nie dojdzie do ekshumacji na terenie dziedzińca wadowickiej Komendy Powiatowej Policji.

  IPN przyznaje, że nie ma niezbitych dowodów na to, że znajdują się tam zwłoki zamordowanego w 1947 r. przez Urząd Bezpieczeństwa Mieczysława Wądolnego, pseudonim „Mściciel”. Poszukiwania w księgach cmentarnych też nie dały, jak dotąd, wskazówek co do miejsca jego pochówku.

  - Mamy obecnie zbyt mało danych, by uwiarygodnić tezę o tajemniczym pochówku w tym miejscu - przyznaje dr hab Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.


  IPN informuje natomiast, że teraz prowadzi tzw. badania dokumentacyjne. Ich celem jest wytypowanie wszystkich, także potencjalnych, miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego na terenie całej Małopolski.IPN nie wyklucza też rozpoczęcia takich prac w przyszłości w Wadowicach. Stawia tylko warunek: musi zgłosić się więcej świadków, którzy w wiarygodny sposób potwierdzą tezę o pochowaniu „Mściciela” przed budynkiem komendy policji.

  - Dopiero po uzyskaniu wszystkich możliwych informacji na temat poszczególnych miejsc przystępować będziemy do badań archeologicznych i prac ekshumacyjnych. Relacje świadków tamtych wydarzeń byłyby dla nas bardzo cenne, zwłaszcza w kontekście podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac poszukiwawczych - podkreśla dyrektor Musiał.

  Radny wojewódzki Filip Kaczyński, który w tej sprawie interweniował w sierpniu w krakowskim IPN, wyjaśnia, że wiedzę na ten temat ma m.in z opowiadań znajomych nieżyjącego już dziadka, żołnierza Armii Krajowej. Niestety, oni już także zmarli.

  Radny z Wadowic jest jednak przekonany, że to nie zamyka tematu poszukiwań.

  - Sprawa spotkała się ze sporym odzewem wśród mieszkańców. Uzyskałem na przykład kontakt do jednego z wadowiczan, który na własne oczy widział zwłoki „Mściciela” na tym dziedzińcu . Jednak takich świadectw, relacji potrzeba więcej i w tym jest pewien problem - tłumaczy teraz Filip Kaczyński.

  Mieczysław „Mściciel” Wądolny pochodził z Łękawicy i kierował w tym rejonie grupą partyzantów, działających po II wojnie światowej w antykomunistycznej opozycji.

  Jego ludzie rozbili posterunki MO w Babicach, Wieprzu, Makowie Podhalańskim, Zawoi, Mucharzu, Stryszowie, Zembrzycach.

  Zginął podczas obławy w 1947 r. a jego ciała nigdy nie odnaleziono.

  Więcej na ten temat:
  Gdzie jest pochowany „Mściciel”?

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oddam samsnga za darmo

  Kamil Pałasz

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  https://youtu.be/FRS12h4NSCM

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo