Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Podgrodzia połączyli się ze stacją kosmiczną

Paweł Chwał
Rozmowie z astronautą stacji kosmicznej przysłuchiwało się ok. 80 osób, pytania - po angielsku - zadawali wybrani uczniowie, o kwestie techniczne zadbali krótkofalowcy
Rozmowie z astronautą stacji kosmicznej przysłuchiwało się ok. 80 osób, pytania - po angielsku - zadawali wybrani uczniowie, o kwestie techniczne zadbali krótkofalowcy fot. archiwum szkoły
Prawie osiem minut rozmawiali z astronautą międzynarodowej stacji kosmicznej uczniowie z Podgrodzia koło Dębicy. Wykorzystali moment, kiedy stacja przelatywała najbliżej Polski i można było połączyć się z nią za pomocą... krótkofalówki.

Czytaj także: Kosmiczna szkoła w Podgrodziu

W Podgrodzie od ponad dwóch lat aktywnie działa Szkolny Klub Łączności, który prowadzi nauczyciel informatyki, pasjonat krótkofalarstwa - Hubert Hajduk. - Do połączenia ze stacją przygotowywaliśmy się od ponad roku, kiedy - jako pierwsza i jedyna szkoła podstawowa w Polsce, zostaliśmy zakwalifikowani do międzynarodowego programu ARISS - mówi Hubert Hajduk. W ramach przygotowań do połączenia w szkole gościł m.in. jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Uczniowie i współpracujący z nimi krótkofalowcy z całej okolicy wstępnie wiedzieli, że łączność planowana jest w maju 2011 roku, jednak o tym, że nastąpi to w czwartek dowiedzieli się zaledwie z kilkudniowym wyprzedzeniem. - Wszystko mogło się zmienić w ostatniej chwili, gdyby astronauci w międzyczasie dostali inne, pilne zadania do wykonania - przyznaje H. Hajduk.

Na miejsce łączności celowo wybrano schronisko młodzieżowe w Głobikowej, położone nie tyle najwyżej w gminie, co na równej, otwartej przestrzeni, a nie, jak szkoła w Podgrodziu - w dolinie. - To bardzo ważne, aby łączność była jak najlepsza i można było rozmawiać jak najdłużej - dodaje opiekun koła.

Wywoływanie astronautów rozpoczęto wraz z chwilą, kiedy stacja kosmiczna znalazła się nad terytorium Europy, od strony Hiszpanii. Pierwsze próby były nieudane. Gdy jednak po chwili w głośnikach zabrzmiał głos Ronalda Garana ze stacji, w schronisku rozległy się brawa zebranych tam uczniów.

- Mieliśmy tylko kilka minut na zadawanie pytań, wykorzystując nawiązaną łączność - mówi Paweł Głowacz, dyr. szkoły, który jest dumny zwłaszcza z bezpośrednio skierowanych do uczniów z Podgrodzia pozdrowień z Kosmosu. - Po nas w kolejce do rozmowy ze stacją czekał już... Watykan - dodaje.

Piwo, zabawa, śpiew. Zobacz, jak bawią się krakowscy studenci** Juwenalia 2011 na zdjęciach**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? Rozdajemy bilety.**Rozdajemy bilety**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska