Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na żywność dla pracowników. Plan uwolnienia bonu na posiłki od PIT i ZUS

OPRAC.: Maria Gadzińska
Na ten moment w Polsce zaledwie 3 proc. firm deklaruje udział w programie 500+ na żywność dla pracowników
Na ten moment w Polsce zaledwie 3 proc. firm deklaruje udział w programie 500+ na żywność dla pracowników archiwum
Federacja Przedsiębiorstw Polskich wystąpiła z propozycją dla polskiego rządu o niepobieranie składek PIT i ZUS na posiłki dla pracowników. Ma to na celu zwiększyć liczbę pracodawców zainteresowanych zapomogą.

Dotychczas miesięczna kwota zwolniona z odprowadzenia podatku na posiłki i artykuły spożywcze dla pracowników wynosiła maksymalnie 190zł. Dlatego tez wielu pracodawców nie decydowała się na skorzystanie z bonu. FPP zapowiada, że kwota, którą proponuje w tym momencie to 560zł miesięcznie, jako zwolnioną z odprowadzenia podatku i składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus na posiłki. Dobra zmiana dla wszystkich?

  • Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone, niewątpliwie będzie to korzystne dla pracowników - tutaj sprawa jest jasna.
  • Jeśli pracodawca dobrowolnie zdecyduje się na skorzystanie z bonu, to także zaoszczędzi sporą kwotę pieniędzy i zyska dodatkowy element motywacyjny.
  • Jak zaznacza Marek Kowalski, przewodniczący Federacji oraz prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, korzyści mogą mieć także przełożenie na Skarb Państwa, który będzie zasilany z VAT i CIT.

Przywilej czy obowiązek

Pracodawca nie ma obowiązku korzystania ze wspomnianego bonu, a finansowanie posiłków jest całkiem dobrowolne. Inaczej przedstawia się sytuacja w miejscach pracy, gdzie warunki są uciążliwe, a żywność i napoje są niezbędne do wykonywania czynności zawodowych. Wówczas pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia dobrych warunków, co jest regulowane w art. 232 Kodeksu pracy.

Na ten moment w Polsce zaledwie 3 proc. firm deklaruje udział w programie 500+ na żywność dla pracowników. Sytuacja wygląda inaczej w innych krajach europejskich, gdzie bon jest nieopodatkowany np. w Belgii czy Rumunii. Tam blisko 30 proc. pracowników korzysta z takiej zapomogi.

Warto także wspomnieć, że w Polsce, wysokość aktualnej kwoty zwolnionej z odprowadzania podatku nie była zmieniana od 2004r.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska